Cezary Kassak

Mielczanin Leszek Śledziona posiada tysiące unikatowych odznak piłkarskich

Mielczanin Leszek Śledziona posiada tysiące unikatowych odznak piłkarskich Fot. Archiwum Leszka Śledziony
Cezary Kassak

W imponującej kolekcji mielczanina Leszka Śledziony są odznaki klubów piłkarskich nawet sprzed ponad stu lat

Odznaki klubów piłkarskich z całego świata Leszek Śledziona z Mielca zbiera już 35 lat. Jako pasjonat i znawca historii futbolu, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, szczególnymi względami darzy odznaki - nazwijmy to - zaawansowane wiekowo. „Metryka” najstarszych egzemplarzy w jego kolekcji sięga końcowych lat XIX wieku.

- Dokładnie nigdy nie liczyłem, ale udało mi się zgromadzić mniej więcej 10 tysięcy klubowych odznak, z czego 4-5 tysięcy wytworzono do 1950 r. Przeszło tysiąc z nich to starocie sprzed 2 wojny - wyjaśnia Leszek Śledziona. I wyraźnie zastrzega, że bardziej niż na ilość stawia na jakość. Ukierunkowany jest więc na odznaki oryginalne, wyłącznie emaliowane albo wykonane w metalu.

Zaczynał od Stali Mielec

Do najcenniejszych w kolekcji zalicza się odznaka drugiego po Lechii Lwów najstarszego klubu utworzonego przez Polaków - Lwowskiego Klubu Piłki Nożnej (późniejsi Czarni). Założono go w 1903 roku. O odznace wiadomo, że jest sprzed roku 1910. Mocowana na agrafkę, wyszła spod ręki wiedeńskiego grawera Adolfa Belady.

Z przełomu lat 20. i 30. pochodzi odznaka Ruchu Wielkie Hajduki, dzisiejszego Ruchu Chorzów. W kolekcji Leszka Śledziony nie mogło zabraknąć odznak innych znanych przedwojennych polskich drużyn: Cracovii, Warty Poznań, Garbarni Kraków, Polonii Warszawa czy Warszawianki. - W 20-leciu międzywojennym występy w 1 lidze zaliczyło 25 zespołów. Mam odznaki wszystkich z wyjątkiem trzech: Śmigłego Wilno, 1. FC Katowice i ŁTS-G Łódź - wylicza Śledziona.

Pan Leszek od małego sympatyzuje ze Stalą Mielec, przed laty na meczach prowadził nawet kibicowski „młyn”. I od odznak swej ulubionej drużyny zaczynał kolekcjonerską przygodę. Posiada m.in. odznakę upamiętniającą pucharowe starcie mielczan z Realem Madryt oraz - bardziej cenioną na kolekcjonerskim rynku - odznakę wydaną w 1949 roku w związku z jubileuszem 10-lecia mieleckiego klubu.

- Od dawna „poluję” na powstałą nieco wcześniej, w 1945 lub 1946 roku, odznakę KS PZL Mielec, jeszcze bez „Stali” w nazwie - przyznaje. - Miał ją znajomy kolekcjoner z Łodzi. Zjeździłem pół Mielca, pytałem chociażby dawnych działaczy Stali, ale u nas tego „białego kruka” nigdzie nie znalazłem.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in.:

"W Rosji kilkaset euro trzeba zapłacić za odznakę CDKA Moskwa, obecnego CSKA, wydaną przed 1949 rokiem"

"Pamiętam, że raz otrzymałem ok. 30 listów i kartek pocztowych. Jednego dnia!"

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.