Miejsca ważne dla naszej niepodległości mamy też w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Stanisław Sowa

Miejsca ważne dla naszej niepodległości mamy też w Rzeszowie

Stanisław Sowa

Rozmowa z dr. Tadeuszem Ochenduszko, historykiem I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, autorem książki „Dzieje Rzeszowa do 1918 roku: kalendarium”

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad polskimi oddziałami wojskowymi zwolnionemu z magdeburskiego więzienia Józefowi Piłsudskiemu. W nocy z 11 na 12 listopada Polacy rozbroili niemiecki garnizon w Warszawie, przejmując kontrolę nad stolicą. Kiedy niepodległość zawitała do Rzeszowa i obecnego województwa podkarpackiego?

Na obszarze zachodniej Galicji, tj. na terenach od Krakowa po Przemyśl i San, niepodległość zawitała wcześniej. Większość miast znalazła się pod kontrolą Polaków pomiędzy 28 października a 6 listopada. W tym czasie przestały funkcjonować instytucje państwa austriackiego, które rozpadło się, a oddziały wierne cesarzowi Karolowi I zostały rozbrojone. W Rzeszowie symbole austriackiego panowania - orły cesarskie zostały zrzucone 1 listopada.

To może w Rzeszowie powinniśmy świętować nadejście wolności również 1 listopada?

Odzyskanie niepodległości to nie była jedna chwila, jedno symboliczne wydarzenie lub jeden gest. Był to rozłożony w czasie proces historyczny, któremu sprzyjały m. in. takie okoliczności jak I wojna światowa i osłabienie siły zaborców. Jest wielce prawdopodobne, że ten proces nie zakończyłby się pomyślnie, gdyby nie był wspomagany walką Polaków na wielu frontach I wojny, wysiłkiem organizacyjnym, materialnym i zabiegami dyplomatycznymi. Za symbolicznych ojców naszej niepodległości w 1918 r. uznajemy Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i od niedawna Kamila Jana Bogackiego. Niepodległość kojarzyć się może i powinna nie tylko z tymi wielkimi postaciami, ale także z wieloma osobami mniej znanymi lub zapomnianymi i z wieloma miejscami, w których często przebywamy.

W dalszej części materiału m.in.:

 • Jakie miejsca w Rzeszowie są związane z naszą drogą do niepodległości?
 • Jaki był odzew ludności na apele o pomoc w zbiórce żywności i wyposażenia dla wojska?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Stanisław Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.