Miejsca ważne dla naszej niepodległości mamy też w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Stanisław Sowa

Miejsca ważne dla naszej niepodległości mamy też w Rzeszowie

Stanisław Sowa

Rozmowa z dr. Tadeuszem Ochenduszko, historykiem I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, autorem książki „Dzieje Rzeszowa do 1918 roku: kalendarium”

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad polskimi oddziałami wojskowymi zwolnionemu z magdeburskiego więzienia Józefowi Piłsudskiemu. W nocy z 11 na 12 listopada Polacy rozbroili niemiecki garnizon w Warszawie, przejmując kontrolę nad stolicą. Kiedy niepodległość zawitała do Rzeszowa i obecnego województwa podkarpackiego?

Na obszarze zachodniej Galicji, tj. na terenach od Krakowa po Przemyśl i San, niepodległość zawitała wcześniej. Większość miast znalazła się pod kontrolą Polaków pomiędzy 28 października a 6 listopada. W tym czasie przestały funkcjonować instytucje państwa austriackiego, które rozpadło się, a oddziały wierne cesarzowi Karolowi I zostały rozbrojone. W Rzeszowie symbole austriackiego panowania - orły cesarskie zostały zrzucone 1 listopada.

To może w Rzeszowie powinniśmy świętować nadejście wolności również 1 listopada?

Odzyskanie niepodległości to nie była jedna chwila, jedno symboliczne wydarzenie lub jeden gest. Był to rozłożony w czasie proces historyczny, któremu sprzyjały m. in. takie okoliczności jak I wojna światowa i osłabienie siły zaborców. Jest wielce prawdopodobne, że ten proces nie zakończyłby się pomyślnie, gdyby nie był wspomagany walką Polaków na wielu frontach I wojny, wysiłkiem organizacyjnym, materialnym i zabiegami dyplomatycznymi. Za symbolicznych ojców naszej niepodległości w 1918 r. uznajemy Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i od niedawna Kamila Jana Bogackiego. Niepodległość kojarzyć się może i powinna nie tylko z tymi wielkimi postaciami, ale także z wieloma osobami mniej znanymi lub zapomnianymi i z wieloma miejscami, w których często przebywamy.

W dalszej części materiału m.in.:

 • Jakie miejsca w Rzeszowie są związane z naszą drogą do niepodległości?
 • Jaki był odzew ludności na apele o pomoc w zbiórce żywności i wyposażenia dla wojska?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Stanisław Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.