Michał Szpak. Kolorowy ptak polskiej sceny muzycznej wreszcie triumfuje

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Paweł Gzyl

Michał Szpak. Kolorowy ptak polskiej sceny muzycznej wreszcie triumfuje

Paweł Gzyl

Chociaż wychował się na prowincji w Jaśle, nie narzeka na brak tolerancji ze strony otoczenia. Mama zawsze wspierała go, mówiąc, żeby był sobą. Zmarła kilka miesięcy przed występem syna na festiwalu Eurowizji. I to jej zadedykował swą piosenkę. Dziś przyznaje, że marzy mu się żona i dziecko, ale na razie nie ma na to czasu, bo koncentruje się na karierze

Kiedy oficjalnie poinformowano, że jednym z trenerów w „The Voice Of Poland” będzie Michał Szpak, niektórzy powątpiewali w sensowność tego wyboru. Tymczasem okazało się, że zwycięzcą programu okazała się właśnie jego podopieczna - Marta Gałuszewska. To tylko potwierdziło, że jej trener jest jedną z najbardziej wpływowych osobowości w polskim show-biznesie.

- Traktuję to jako kolejne doświadczenie, kolejny duży wkład we własny rozwój osobisty. Mam teraz znacznie większą świadomość tego, jak przekazywać swoją wiedzę ludziom, którzy z tej wiedzy mogą skorzystać albo po prostu potrzebują pomocy czy wsparcia. Wydaje mi się, że moi podopieczni w „The Voice Of Poland” niekoniecznie spodziewali się, że będę w stanie im coś takiego przekazać, tymczasem wszyscy, już po odejściu z programu, bardzo mi dziękowali i cieszyli się, że byli właśnie w mojej grupie - mówi teraz Michał w Onecie.

Finał show był okazją do premiery nowego singla zwycięskiego trenera. „Don’t Poison Your Heart” to zapowiedź trzeciego albumu piosenkarza, który podobnie jak poprzedni ma być nasycony echami brzmień z lat 80. i 90., ale też bardziej nowoczesny. Premiera - w kwietniu przyszłego roku.

Domowe śpiewanie

Michał zaśpiewał pierwszy raz publicznie w domu kultury w rodzinnym Jaśle, kiedy miał dziewięć lat. To był konkurs na pastorałki - i oczywiście okazał się jego zwycięzcą. Bo już wtedy wiedział, że muzyka jest jego przeznaczeniem. Rok wcześniej rodzice zapisali go na lekcje śpiewu. Oboje bardzo lubili muzykę - tata śpiewał niegdyś w chórze, a mama lubiła grać na gitarze. Często urządzali domowe śpiewanie, ponieważ obok Michała wychowywali jeszcze jego brata i dwie siostry.

- Dzieciństwo miałem bardzo samodzielne, odkrywcze, kolorowe. Mnóstwo czasu spędzałem na podwórku z rówieśnikami. Zawsze odstawałem od schematu. Komuś podobał się cudowny kryształ od Swarovskiego. A ja bardziej zwracałem uwagę na zwykłą muszelkę. Bo naturalna - śmieje się w „Vivie”.

Kiedy był w piątej klasie, mama wyjechała do Włoch. Potem dołączyła tam do niej starsza siostra, która postanowiła kształcić się na śpiewaczkę operową. Michał został po opieką taty, pracującego w fabryce styropianu. Chłopak musiał się więc szybciej usamodzielnić: sprzątał w domu i opiekował się młodszą siostrą. Nie stłamsiło to jednak jego kolorowej osobowości, która rozkwitła, kiedy dołączył do lokalnej grupy Whiplash.

- Kiedy byłem nastolatkiem, miałem zespół hardrockowy. Jeździliśmy w trasy rozwalającym się passatem z dopiętą przyczepą. Graliśmy w różnych miastach, najczęściej za darmo albo za kawałek pizzy. Dokładaliśmy do tego własne pieniądze. Jeśli nie przebierałem się pod stołami bilardowymi, robiłem to w jakichś obleśnych kanciapach - wspomina w „Vivie”.

Czytaj więcej:

 • Czy wygrana w „X-Factorze” okazała się początkiem kariery młodego piosenkarza?
 • komu Michał zadadykował swój występ w Szwecji?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.