Miasto Zielona Góra - mieszkańcy. Czas na jasne zasady!
Urzędnicy i mieszkańcy zasiądą przy jednym stole, by lepiej siebie zrozumieć. I by zmienić zasady konsultacji społecznych.
Jak mieszkańcy i urzędnicy powinni ze sobą rozmawiać, by mogli współpracować bez konfliktów i nieporozumień? Odpowiedź mamy znaleźć we wtorek i środę (26-27 stycznia) podczas warsztatów poprowadzonych przez warszawską Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Na spotkanie w MOPS-ie przy ul. Długiej 13 zapraszają w godz. 17.00 - 20.00 urząd miasta oraz Ruch Miejski Obywatele Zielonej Góry. Mile widziani szefowie stowarzyszeń i organizacji.
Jak mówi Barbara Marcinów - zgłoszenia można wysyłać jeszcze dziś pod adres: ruch.zielona@wp.pl (chodzi o sprawy techniczne, bo sala może pomieścić określoną liczbę osób). „Konsultacje z zasadami” to projekt, który ma doprowadzić do powstania jasnych zasad i procedur i regulaminu miejskich konsultacji społecznych. Pomysł narodził się we wrześniu zeszłego roku po IV Kongresie Ruchów Miejskich w Gorzowie...
A zeszły rok pokazał, że na linii urząd miasta - mieszkańcy nie dzieje się najlepiej. Stąd akcje, protesty... Choć prezydent Janusz Kubicki zapowiadał, że jest otwarty na dialog, zapraszał do urzędu na rozmowy, czekał na mieszkańców na deptaku, odpowiadał na pytania przy redakcyjnych telefonach.
- Coś nie zagrało. Wielu nieprzyjemnych sytuacji można było uniknąć, gdyby wcześniej porozmawiać z różnymi grupami - przyznaje Krzysztof Ga-czyński i dodaje, że dziś mieszkańcy chcą współrządzić.
Dlatego coraz częściej pomysłom urzędu miasta mówią stanowcze nie
Przypomnijmy choćby niektóre sytuacje z projektami planów zagospodarowania przestrzennego. Gdy tylko miasto zapowiada, że chciałoby przeznaczyć teren pod budowę domków jednorodzinnych czy bloków, mieszkańcy protestują. Wiele emocji narosło wokół Wzgórza Braniborskiego, gdzie Uniwersytet Zielonogórski sprzedał teren deweloperowi, który zamierzał tam postawić bloki. Mieszkańcy zaprotestowali. Inwestycję wstrzymano...
Niezadowolenie wyrazili też z powodu planowej budowy na skwerze przy pl. Powstańców Wielkopolskich, a także wobec planów budowy południowej obwodnicy miasta.
Skrytykowali prezydenta za wygląd Centrum Nauki Keplera. Bo jeśli udaje się pozyskać grube miliony z Unii, to stawiajmy ciekawe architektonicznie obiekty, które nas będą wyróżniać wśród innych.
W odpowiedzi na te sytuację mieszkańcy z różnych osiedli i stowarzyszeń postanowili połączyć siły. Powstał Ruch Miejski Obywatele Zielonej Góry. W jego skład weszli przedstawiciele m.in. Komitetu Obywatelskiego os. Braniborskie, Stowarzyszenie My Zielonogórzanie, Towarzystwo Upiększania Miasta, Stowarzyszenie Społeczna Ekspresja, byli radni. Jak tłumaczyła wówczas Barbara Marcinów - drastycznie narasta niezadowolenie społeczne z powodu braku dialogu społecznego, stąd ta inicjatywa.
Joanna Liddane z Towarzystwa Upiększania Miasta domagała się powołania miejskiego architekta i plastyka. Aleksandra Mrozek, liderka Stowarzyszenia My Zielonogórzanie mówiła o potrzebie powołania miejskiej rady ds. dialogu społecznego. Wojciech Kowalski-Mierkiewicz ze Stowarzyszenia Społeczna Ekspresja dodał, że chcą baczniej zwrócić uwagę na gospodarkę odpadami komunalnymi. Przedstawiciele grupy obywatelskiej z ul. Chmielnej domagali się nowego placu zabaw...
Prezydent tymczasem zatrudnił doradcę ds. kontaktów z mieszkańcami Sebastiana Ciemnoczołowskiego
Jego zdaniem dzisiejsze warsztaty będą okazją nie tylko do tego, by poznać, jak pracuje urząd, jakie urzędnicy mają ograniczenia i np. nie mogą przyspieszyć pewnych terminów, jakie oczekiwania mają mieszkańcy i zrozumieć siebie nawzajem. Ale to też okazja, by jeszcze raz poddać konsultacjom projekt regulaminu konsultacji społecznych przygotowany przez urząd.
To ważny dokument, który ma usprawnić komunikacje.
S. Ciemnoczołowski: Nigdy nie będzie idealnie, ale ważne, żeby rozmawiać. Konsultacje są po to, żeby się spotkać gdzieś pośrodku.
Co miasto zamierza zmienić?
Jak podkreśla S. Ciemnoczołowski - chcemy, żeby więcej było spotkań w ważnych dla mieszkańców sprawach, żeby te informacje były łatwo dostępne, m.in. przez wykorzystywanie nowoczesnych technologii takich jak fan page miasta, który właśnie powstał. Zmiany dotyczą też eksponowania informacji na stronach internetowych, bo nie każdy potrafi je znaleźć w BIP-ie. W efekcie spotkania ma powstać zespół ds. regulaminu konsultacji społecznych, który może stanie się już stałym zespołem w ważnych dla miasta sprawach.