Miasto wraz z gminą mają pomysł na Długą w Inowrocławiu
Jak zdobyć pieniądze na modernizację bardzo zniszczonej ulicy? Najlepiej wybudować wewnętrzną obwodnicę miasta, czyli ring.
- Mamy pomysł. Niektórym może wydać się on nieprawdopodobny, ale naszym zdaniem, jest możliwy do realizacji - zapewniał podczas wczorajszej konferencji prasowej Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Miasto wspólnie z gminą Inowrocław zamierza sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej na wspólną inwestycją drogową w ramach Kujawsko-Pomorskiego Planu Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej 2014-2020. Wczoraj prezydent i wójt Tadeusz Kacprzak, podpisali list adresowany do marszałka województwa o wsparcie przedsięwzięcia.
Jak się łatwo domyśleć, chodzi o modernizację ulicy Długiej biegnącej w części przez miasto, a w części przez teren gminy. Ma ona być jednak tylko elementem znacznie większej inwestycji. - To potężne zamierzenie warte 20 milionów złotych, które przyczyni się do rozwoju Inowrocławia i gminy Inowrocław. Liczymy, że uda się je zrealizować do 2020 roku - skomentował Brejza.
Mówiąc najprościej, w planach jest połączenie nową jezdnią ulicy Toruńskiej z ulicą Długą, która zostanie zmodernizowana aż do Marulewskiej, a stamtąd pobudowana zostanie nowa droga do Miechowic i Szymborza. - Chcemy zbudować wewnętrzny inowrocławski ring. Małą obwodnicę, którą będzie można przejechać od Rąbina, przez Długą, Pileckiego i Magazynową do Solanek - dodał Ryszard Brejza.
Pomiędzy powstająca obecnie obwodnicą miasta a tzw. ringiem znajdą się tereny do zagospodarowania. - Droga jest ważna dla przyszłości miasta i gminy. Między innymi ułatwi mieszkańcom dojazd do pracy - zapewnił wójt Kacprzak.
Władze Inowrocławia nie kryją, że współpraca z gminą ułatwi wystąpienie o unijne środki, na otrzymanie których miasto nie ma szans w najbliższym rozdaniu. A jest o co walczyć. Po negocjacjach, Komisja Europejska umożliwiła marszałkowi zmniejszenie o 15 procent puli pieniędzy na drogi wojewódzkie i przeznaczenie tej kasy na budowę i modernizację dróg lokalnych o szczególnym znaczeniu dla regionu. Do rozdysponowania, w formie konkursu, jest 80 mln zł. Miasto wraz z gminą są przekonane, że uda się im zdobyć niezbędne środki.
Prace rozpocząć można byłoby już w przyszłym roku. Podzielono je na trzy etapy. Pierwszy, to modernizacja ulicy Długiej, od Świętego Ducha aż po Marulewską. Szacowany koszt, to nieco ponad 6 mln zł. W drugim etapie powstać miałaby droga łącząca Marulewską z Miechowicką i Szymborską.
- Najtrudniejszy do realizacji będzie etap trzeci, czyli połączenie Toruńskiej z Jacewską przez Okrężek. Jest tam sporo prywtnych gruntów - podkreślił Brejza.