Miała być szybka i tania pożyczka od znajomego. Teraz znaleźli się na skraju rozpaczy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Miała być szybka i tania pożyczka od znajomego. Teraz znaleźli się na skraju rozpaczy

Andrzej Plęs

Zdesperowani ludzie podpisywali weksle na sumy większe niż w rzeczywistości mieli otrzymać. Zdaniem prokuratury, system pożyczek stosowany przez Jarosława K. naruszał „przepisy antylichwiarskie”.

Kiedy Wojciech Perliński, prezes ścigającego lichwę Stowarzyszenia 304 kk przyjechał przed rokiem do Rzeszowa, mówił wprost, że ofiary lichwy reagują mniej więcej tak, jak ofiary gwałtu. Wbija się je w poczucie wstydu, zarzuca się im, że sprowokowały własne nieszczęście. Dlatego mało kto przyznaje się we własnym otoczeniu, że padł ofiarą lichwy. A często jest tak, że są jeszcze w trwających umowach z lichwiarzami i boją się im narazić.

W akcie oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie nieprzypadkowo pojawia się sformułowania „przymusowe położenie”.

- Ludzie zapędzeni finansowo w kozi róg podpisaliby nawet własny wyrok śmierci, byle przedłużyć o parę tygodni własną egzystencję ekonomiczną - tłumaczył przed rokiem Perliński. Wtedy prokuratura dopiero zbierała dowody. Teraz akt oskarżenia jest już w sądzie. Jego lektura pozwala poznać schemat działań, który wielu ludzi zaprowadził na skraj rozpaczy.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak wyglądał system pożyczek stosowany przez Jarosława K.
 • jak na interesach z Jarosławem K. wyszli jego "klienci"
 • jak podejrzany tłumaczył śledczym swoją działalność
Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

elzsak

Nie tylko ten pan K. nabijał ludzi w bambuko!
Na Polskim rynku działa taka firma jak Profi Credit S. A. Tam też podpisujesz weksel in blanco, kwota jaką dostajesz na rękę jest trzkrotnie niższa od tej, jaką domagają się od Ciebie w sądzie. Bardzo podobna sytuacja jak z panem K., ale tu sądy w Polsce tą lichwiarską firmą już niezakoniecznie zajmują się, a prawo Polski pozwala nabijać aż tak ludzi w butelkę. Przecież to rozbój w biały dzień!!!

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.