Olga Krzyżyk

Metro na Śląsku. Chce je budować Alstom. Na razie robi luksusowe wagony metra dla Rijadu

Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska w pierwszej klasie metra dla Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej Fot. Olga Krzyżyk Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska w pierwszej klasie metra dla Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej
Olga Krzyżyk

Fabryka Alstom w Chorzowie niegdyś produkowała głównie tramwaje. Teraz firma specjalizuje się w aluminiowych pociągach metra. Takie składy z fabryki dostarczane są m.in. do Rijadu. Jest też pomysł budowy metra na Śląsku.

Alstom w Polsce produkuje i eksportuje zaawansowane technologicznie produkty w ramach 19 projektów realizowanych w 10 krajach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Australii. To w fabryce w Chorzowie powstaje nowoczesne, w pełni zautomatyzowane metro dla stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu. Tym razem firma wychodzi z koncepcją zbudowania nowoczesnego metra na Śląsku.

- Chcemy stworzyć system sieci metra dla aglomeracji śląskiej. Byłby to system lekkiego metra, w pełni zautomatyzowanego i energooszczędnego. Takie metra jeżdżą już w Paryżu czy w Singapurze - zaznacza Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska.

Alstom zaprezentował przełomowe technologie pozwalające zbudować system metra w aglomeracji śląskiej.

W dalszej części:

  •  O jaki system metra chodzi
  • Co obecnie produkuje Alstom
  • Histoia zakładu w Chorzowie
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.