Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Panek
Monika Kaczyńska

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]

Monika Kaczyńska

Rozmowa z Martą Abramowicz, autorką książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica", o tym, co ukrywają rodziny, czego oczekują dzieci księży i dlaczego posiadanie przez kapłanów potomstwa nie jest wyłącznie wewnętrzną sprawą Kościoła.

"Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" to kolejna pani książka, po „Zakonnice odchodzą po cichu”, poruszająca kwestie związane z Kościołem. Jest po temu jakiś szczególny powód?
Po książce „Zakonnice odchodzą po cichu” napisały do mnie żony byłych księży. Mówiły o odchodzeniu z kapłaństwa. O tym, jak bardzo był to dramatyczny moment dla ich partnerów, i o tym, jak trudno było to zrobić. Pojawił się temat dzieci księży, tych byłych i tych obecnych. Nie było tekstów na ten temat. Zdecydowałam się więc go podjąć.

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]
Tomasz Bolt - Nie mamy wpływu na Kościół ani na księży, którzy nie odchodzą, ale mamy wpływ na siebie. A jeśli zmienimy siebie, zmienimy także świat dookoła nas - mówi Marta Abramowicz

Kobiet, które mają dzieci z mężczyznami, którzy prowadzą drugie życie i w ostatecznym rachunku zawodzą, jest tysiące. Jest też tysiące nieślubnych dzieci, którymi ojcowie się nie interesują. Czy naprawdę w sytuacji księżowskich dzieci jest coś aż tak szczególnego, by było warto o tym pisać?
Tak. Po pierwsze, to drugie życie jest nie z inną kobietą, tylko z Kościołem. Ksiądz nie jest traktowany przez wiernych jak zwykły facet, tylko jak święty. A jeśli święty, to musi być bezgrzeszny, a więc winą za złamanie celibatu przez księdza społeczeństwo obarcza kobietę. Po drugie, nie zawsze zostawia dziecko. Opisuję też takie sytuacje, w których ksiądz w domu stara się być ojcem, ale publicznie zaprzecza, że ma dzieci. Po trzecie wreszcie, pojawia się tu tajemnica, a właściwie zmowa milczenia. To taka sytuacja, w której wszyscy wiedzą, że nie powinni wiedzieć więcej. Zapytałam pięćset osób i czterysta pięćdziesiąt opowiedziało mi historie o księżach nieprzestrzegających celibatu, o ich partnerkach i dzieciach. Jednak kiedy prosiłam o kontakt do tych osób, odpowiadano, że nie, bo to temat tabu, bo nikt na ten temat głośno nie mówi, bo jak to teraz zapytać tę osobę, z którą nigdy w życiu się o tym nie rozmawiało. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że cała rodzina wie, a nikt nigdy nie zagadnął tej osoby na najważniejszy temat w jej życiu.

Ta tajemnica ma znaczenie?
Ogromne. Przede wszystkim dla dzieci, które latami żyją albo w niewiedzy, albo w atmosferze niedopowiedzeń czy prowadzą podwójne życie, o którego części się nie mówi. W tych wszystkich sytuacjach stroną, którą spotyka największe potępienie społeczne, jest kobieta. A dzieci boją się mówić innym o ojcu, żeby ich matki nie spotkała krzywda.

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]
Anatol Chomicz Biskup mówi księdzu, który ma dziecko, że ma je zostawić. (...) My o tym wiemy, ale milczymy, zgadzając się w ten sposób na krzywdę

Złamały pewne tabu, ponoszą konsekwencje...
To nie jest takie proste. Po pierwsze, w oczywisty sposób nie były w tym same. Każdy z nas był zakochany, więc wie, jak silne jest to uczucie i jak trudno je zatrzymać. Opisuję w książce historie, w których dzieci były owocem miłości, najczęściej obopólnej, w których ksiądz obiecywał, że odejdzie z kapłaństwa. Jedna z bohaterek, bardzo wierząca, mówi, że być z księdzem to jakby być bliżej Boga. Opisuję sytuacje, w których ksiądz nie zdecydował się odejść, a kobieta wzięła na siebie trud wychowania dziecka, często też zarobienia na nie. Do tego żyją z piętnem - społeczeństwo im mówi, że zhańbiły księdza, siebie i dziecko. O sile tej zmowy może świadczyć fakt, że nawet wtedy gdy ojciec ksiądz już nie żyje - dalsza rodzina nie chce przerwać milczenia. Napisała do mnie 60-letnia córka księdza, która próbuje czegoś się dowiedzieć o ojcu, ale nikt nie chce jej nic powiedzieć. Jest z tym zupełnie sama.

W dalszej części rozmowy:

 • Czy celibat księży jest problemem?
 • Jak w tym wszystkim odnajdują się dzieci księży?
 • Czy "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" zmienią stosunek Kościoła do kapłanów ojców i ich potomstwa?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Kaczyńska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kazlin

Księża zaciekle bronią "życia poczętego", a sami najchętniej kazaliby usunąć... ślady swojej niewierności ślubom kapłańskim...

misiekle

To się po prostu w głowie nie mieści ! Kto inny, jak nie ksiądz właśnie powinien być wzorem "czystości" oraz wszelkich cnót, a tutaj masz - coraz częściej wychodzą na jaw takie sytuacje, jak powyżej. To jeszcze może niech zostają pijakami, złodziejami i bandytami i już nie będzie żadnej różnicy w stosunku do reszty społeczeństwa.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.