Marszałek Władysław Ortyl: Nie zarzucamy inwestycji w Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UMWP
Andrzej Plęs

Marszałek Władysław Ortyl: Nie zarzucamy inwestycji w Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie

Andrzej Plęs

Nie zarzucamy inwestycji w Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1. Być może uczelnia zweryfikuje swoje stanowisko. Czekamy na uniwersytet, ale nie bezczynnie - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Sejmik województwa jednogłośnie zaakceptował przekazanie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, senat uczelni niemal jednogłośnie propozycję odrzucił. Potrafi pan zrozumieć, skąd tak radykalna rozbieżność stanowisk?

Trudno mi zrozumieć stanowisko uczelni, przecież inicjatywa nie narodziła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy senat podjął odmowną decyzję, ani w listopadzie, kiedy sejmik głosował. Obie strony prowadziły na ten temat rozmowy, nie bez powodu w listopadzie 2016 roku władze uczelni podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia szpitala. Co więc się w tym czasie takiego wydarzyło, dlaczego - w efekcie może zmarnowaliśmy sporo czasu, brnąc w kierunku realizacji tego pomysłu? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że decyzja o przejęciu nie była łatwa, że obarczona była ryzykiem, ale przedstawiliśmy uczelni szereg argumentów, które to ryzyko minimalizowały. Bazując na liście intencyjnym uczelni, poczyniliśmy mnóstwo działań: połączyliśmy szpital wojewódzki ze szpitalem płucnym, zaprojektowaliśmy inwestycje w połączonym szpitalu o łącznej wartości 200 milionów złotych. Planowaliśmy umieszczenie tam robota da Vinci, o którego zakup zabiegamy tylko dlatego, że to tam miał być szpital uniwersytecki. Nie rozumiem płynącego z uczelni przekazu, że wystraszono się obciążeń finansowych z tytułu rat kredytowych i odsetek od kredytu, o który to my się wystaraliśmy dla przyszłego szpitala uniwersyteckiego. A przecież w razie gdyby uczelnia nie była w stanie go spłacać, to do nas wierzyciel przyszedłby po te pieniądze. Zresztą zaplanowaliśmy dla szpitala uniwersyteckiego szereg inwestycji realizowanych przy naszym wsparciu. Wcale ich nie zarzucamy, będziemy inwestować bez względu na to, czy uniwersytet szpital przejmie, czy też nie. Liczę na to, że nastąpi taki moment, kiedy uniwersytet wróci do nas i powie: tak, jesteśmy gotowi przejąć ten szpital, bo on jest potrzebny nam, pacjentom, studentom, kadrze wydziału medycznego i w ogóle Podkarpaciu.

Ani trochę nie podziela pan obaw władz uczelni, że ta decyzja była przede wszystkim finansowo, ale i organizacyjnie zbyt ryzykowna?

W dalszej częsci przeczytasz m.in.:

 • dlaczego urząd marszałkowski nie przyjął propozycji powołania wspólnej spółki do prowadzenia szpitala uniwersyteckiego
 • co z planowanymi inwestycjami w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1
Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.