Marszałek: RPO jest bezpieczne [zobacz zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Karina Obara

Marszałek: RPO jest bezpieczne [zobacz zdjęcia]

Karina Obara

Ministerstwo Rozwoju zwróciło uwagę, że Kujawsko-Pomorskie nie wykorzystuje wystarczająco środków z RPO. Marszałek Całbecki: - Nie ma obaw.

- Martwi mnie pismo z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, w którym strona ministerstwa wyraża zaniepokojenie niską kontraktacją środków RPO - mówił Michał Krzemkowski (PiS) podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku.

Mamy własny harmonogram

Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że podobne pismo z ministerstwa dotyczy wszystkich województw, ale województwa kujawsko-pomorskiego w szczególny sposób, bo ustosunkowuje się do niewielkiego tempa kontraktacji i wydatkowania środków unijnych (szerzej o problemie w materiale poniżej - red.).

- Mamy własny harmonogram działań, który przyjęliśmy trzy lata temu i konsekwentnie go realizujemy - powiedział marszałek Piotr Całbecki. - W tym roku zamierzamy zakontraktować 40 procent całej alokacji i przekroczyć 7 procent certyfikacji wydatków. Nic nie wskazuje na to, abyśmy nie zrealizowali tych założeń. Obawy, które wystosował minister rozwoju do marszałków, są jak najbardziej uzasadnione, bo taka jest rola ministra, aby pilnować harmonogramów. Wszyscy mamy jednak świadomość, że kryteria warunkują rozliczenie środków dodatkowych w 2018 roku. To wynika z rozliczenia właściwego tempa realizacji kwoty podstawowej zakontraktowanej w ramach RPO.

Drogi to priorytet

Niedawno zostało uruchomione wydatkowanie środków unijnych na modernizację dróg wojewódzkich z ogromnej puli zadań wartej 600 milionów złotych.

Właśnie ruszyła pierwsza inwestycja (za prawie 50 mln zł) - przebudowa drogi ze Żnina do granicy województwa, którą zrealizuje firma Eurovia. Rozbudowywana jest też droga z Lipna do granicy województwa. Przygotowywane są dokumenty na rozbudowę drogi ze Stolna do Wąbrzeźna. Trwa wybór wykonawcy na rozbudowę drogi z Brześcia do Kowala i z Tucholi do Świecia.

Rozbudowywana jest już wielka Szosa Chełmińska w Toruniu (ponad 16 mln złotych). Aż 36 mln złotych pójdzie z RPO na modernizację 34 obiektów gminnych w całym województwie. Między innymi Grudziądz otrzyma wsparcie na termomodernizację Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Biblioteki Miejskiej oraz Domu Pomocy Społecznej. Gmina Bukowiec zrealizuje inwestycje w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytowie, Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Różannie oraz Urzędzie Gminy. Gmina Więcbork przeprowadzi termomodernizację Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Na naukę i lepszy start

Dzięki środkom z RPO zyskały też projekty z zakresu polityki społecznej, np. projekt „Trampolina”, który ma pomóc ponad 600 młodym osobom z trudnych środowisk wyjść na prostą (koszt to 8,4 mln złotych rozłożony na dwa lata). Wsparcie po 3 tysiące złotych na osobę na rok szkolny dotyczy za to programu „Prymus Pomorza i Kujaw” - to utworzony po raz pierwszy w tym roku szkolnym marszałkowski program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów gimnazjów oraz liceów i techników. Uczestniczy w nim 1700 młodych ludzi.

Będą umowy z bankami

- W najbliższych dniach podpiszemy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiającą ponad 47 mln euro z RPO WKP w ramach tzw. instrumentów finansowych - dodaje marszałek Całbecki. - Do końca czerwca planujemy podpisać także dwie kolejne umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju - w sumie w najbliższych miesiącach uruchomimy 211 milionów euro w ramach instrumentów finansowych.

W najbliższych miesiącach nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu w ramach dotacji na innowacje, gdzie w puli do rozdysponowania jest 30 milionów euro. Zakończyła się ocena 408 wniosków preselekcyjnych, trwa zaś ocena 257 właściwych wniosków.

Wszystko pod kontrolą

W drugim kwartale 2017 roku ogłoszone zostaną dwa konkursy w RPO na: działania służące tworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i wspieranie aktywizacji osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat 3, które mają trudności w powrocie na rynek pracy. Tu w puli konkursów będzie ponad 46 mln zł.

Marszałek Całbecki planuje, że w 2017 r. zostaną podpisane umowy w projektach pozakonkursowych na 860 mln zł (m.in. drogi wojewódzkie - 360 mln zł, przebudowa wału przeciwpowodziowego - 15,5 mln zł, szpitale wojewódzkie - w tym Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu 172,5 mln, projekty ZIT - 19 mln zł).

- Wyjaśniliśmy wszystko w liście do ministerstwa i opisaliśmy szczegółowo, w jaki sposób chcemy wykonać nasz plan związany z RPO - dodaje Piotr Całbecki. - Nie otrzymaliśmy dalszych uwag od ministra rozwoju, więc podejrzewam, że ministerstwo przyjęło nasze plany bez zastrzeżeń.

Co jeszcze na Sejmiku

Karol Wojtyła został naszym patronem
Jan Paweł II stał się oficjalnie patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat, Sejmik województwa przyjął w poniedziałek przez aklamację.

W 2004 roku Jan Paweł II zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej rezydencji papieży w Watykanie.

- Patronat ten to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby - mówił marszałek Piotr Całbecki w swoim wystąpieniu poprzedzającym przyjęcie dokumentu.

Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.