Marek Kukie komisarzem w gminie Ostrowice

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Krzysztof Bednarek

Marek Kukie komisarzem w gminie Ostrowice

Krzysztof Bednarek

W gminie Ostrowice powołany został komisarz.

W piątek premier Beata Szydło podpisała odpowiedni wniosek. Komisarzem w gminie Ostrowice został Marek Kukie, (38-letni członek PiS, mieszkaniec Budzistowa w gminie Kołobrzeg, sołtys swojej wioski, dotychczasowy pracownik referatu gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Gminy w Kołobrzegu).

W tym roku Marek Kukie tymczasowo pełnił funkcję wójta gminy Dygowo, wystartował też w wyborach uzupełniających na wójta, ale wyborów nie wygrał.

Od ponad 10 lat Ostrowice nie wywiązywały się z obowiązku spłaty długów (ponad 35 mln zł na koniec 2015 r.) . Wójt Wacław Micewski korzystał z pożyczek w parabankach, doprowadzając do niekontrolowanego wzrostu zadłużenia. W styczniu premier Beata Szydło podjęła decyzję o zawieszeniu wójta Wacława Micewskiego, Rady Gminy Ostrowice i wprowadzeniu zarządu komisarycznego na dwa lata.

Jednak wójt odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rozprawa odbyła się po kilku miesiącach. Wójt ją przegrał, ale nadal nie zamierzał składać broni. Pomimo próśb grupy mieszkańców do wójta i radnych, by nie przedłużali procedury, bo to niczego nie da, a zła sytuacja finansowa gminy jeszcze się pogorszy, wójt złożył skargę kasacyjną. W tym czasie nadal pobierał wysoką pensję (około 10 tys. zł), a radni pobierali diety.

We wrześniu sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę odrzucił skargę kasacyjną gminy Ostrowice. Ponieważ wyrok jest prawomocny, już w środę wojewoda przesłał do MSWiA wniosek o ustanowienie komisarza w gminie Ostrowice.

- Funkcja komisarza spełnia wszystkie uprawnienia i obowiązki, jakie ustawodawca przyznaje zarówno radzie gminy, jak i wójtowi w ustawie o samorządzie gminnym - usłyszeliśmy od pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Co to oznacza?

Komisarz będzie starał się ustabilizować finanse gminy, a ponadto będzie musiał podjąć decyzję co do dalszych losów gminy. Może dojść do zniesienia gminy i przyłączenia jej do innej. Na przykład do Drawska Pomorskiego. Ale równie dobrze gmina może zostać oddłużona, a nowe władze wyłonione zostaną za dwa lata podczas wyborów samorządowych.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.