Marek Kuchciński. Od hipisa do drugiej osoby w państwie

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Dorota Kowalska

Marek Kuchciński. Od hipisa do drugiej osoby w państwie

Dorota Kowalska

Marszałek Marek Kuchciński nigdy nie miał dobrych notowań, przynajmniej wśród opozycji. Dorobił się nawet miana „najgorszego marszałka wolnego Sejmu”

Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Prawo i Sprawiedliwość, jeśli chce wygrać wybory, musi unikać wpadek. Ale za sprawą marszałka Sejmu mamy oto „Air Kuchciński” z rodziną i lotami w tle.

Marek Kuchciński milczy. Choć o marszałku Sejmu głośno, jak nigdy wcześniej. Dwadzieścia trzy razy brał na pokład rządowego samolotu członków swojej rodziny, wcześniej temu zaprzeczał, ale postawiony pod ścianą - nie miał wyjścia, musiał powiedzieć, jak było. Po tym, jak Radio Zet dotarło do dokumentów potwierdzających sześć takich lotów, Kuchciński pewnie bał się, że dziennikarze albo opozycja będą drążyć dalej, więc uprzedził fakty. Wyszło, że rodzinne podróże, za nasze, podatników pieniądze, były specjalnością marszałka Kuchci-ńskiego. Ponoć prezes Kaczyński mocno się wkurzył, ale mleko rozlane.

- Pan marszałek traci kolejny dzień, mam nadzieję, że pod tym względem ten tydzień będzie przełomowy. Mamy posiedzenie Sejmu, więc okazję do tego, żeby się tą sprawą zająć. Pan marszałek ma obowiązek nas poinformować, ile było takich lotów od początku kadencji. Mam nie najgorsze źródła informacji. Te moje źródła mówią, że takich lotów z członkami rodziny na pokładzie mogło być ponad 100. To zupełnie zmienia postać rzeczy - mówił Sławomir Nitras w TOK FM.

Sprawa wydaje się poważna. Oficjalnie wszystkie loty, które Kuchciński odbywał w towarzystwie swojej rodziny, były wyłącznie lotami służbowymi. „Marszałek Sejmu ma prawo do korzystania z samolotów rządowych; wszystkie przeloty były związane z obowiązkami służbowymi” - czytamy w oficjalnym komunikacje Centrum Informacyjnego Sejmu.

Tymczasem „Rzeczpospolita” kilka dni temu napisała, że rządowymi samolotami bez marszałka Kuchcińskiego miały latać jego dzieci. Informacje mają pochodzić od anonimowych pracowników lotniska w rzeszowskiej Jesionce i jeśliby się potwierdziły, sprawą powinien zająć się prokurator. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka, wprawdzie zaprzecza tym rewelacjom, ale i tak jest o czym pisać. Tym bardziej, że w tej sprawie opozycja mówi jednym głosem. Prezes Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, stąd osobiście zwrócił się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i szefa KPRM o uregulowanie kwestii służbowych lotów. Podobny apel wystosował do prezydenta Andrzeja Dudy.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk już we wtorek poinformował, że zostało znowelizowane zarządzenie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczące podróży krajowych lub zagranicznych - odbywających się w związku z wykonywaniem na rzecz kancelarii premiera zadań innych, niż wykonywane w ramach stosunków pracy.

Wyjaśnił, że do przepisów, które regulują wykorzystanie transportu lotniczego, wprowadzony został dodatkowy rozdział. - W sytuacji, w której rodziny osób transportowanych w ramach procedury HEAD czy też rządowym transportem lotniczym przebywałyby na pokładzie statku powietrznego w innej formule niż skład oficjalnej delegacji, wtedy takie osoby będą ponosiły koszty tej podróży - mówił Dworczyk.

Szef KPRM sprecyzował, że owa odpłatność będzie stanowiła średnią wartość kosztu biletu lotniczego na danej trasie. Koszty podróży ma wyliczać biuro finansów w porozumieniu z biurem dyrektora generalnego.

Dworczyk zapytany został o to, co z kosztami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa członkom rodzin. - Procedura HEAD obowiązuje wyłącznie osobę, której przysługuje ochrona Służby Ochrony Państwa (…) Ochrona nie przysługuje rodzinie, która przebywa na pokładzie statku powietrznego - tak odpowiedział.

Ale opozycja nie zamierza odpuszczać, mimo że marszałek Kuchciński zwrócił 15 tys. złotych za rodzinne loty, a raczej przelał te pieniądze na konta Caritas i fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej złożyli wizytę w gmachu KPRM.

- Kancelaria premiera nie dysponuje dokumentami dotyczącymi imiennych list lotów, które są realizowane na wniosek Kancelarii Sejmu - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Posłom PO przedstawiono „dokumenty tylko z ostatnich trzech miesięcy: są to zamówienia samolotów, ale nie wynika z nich, kto dokładnie był na ich pokładzie.

- Widać, że nie ma chęci do wyjaśnienia tej sprawy, nie ma chęci do tego, aby opinia publiczna poznała całą prawdę. Tym niemniej już dzisiaj zapowiadamy, że wystąpimy w trybie kontroli poselskiej do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych o udostępnienie wszystkich dokumentów tam znajdujących się dot. lotów o statusie HEAD, także lotów śmigłowcami, CASA-mi i bez statusu HEAD. Wystąpimy także do SOP - jako instytucji, która takie informacje musi posiadać - o udostępnienie wszystkich, pełnych list pasażerów - skomentował Marcin Kierwiński.

Koalicja Obywatelska złożyła także wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego, bo jak czytamy w uzasadnieniu, marszałek i jego kancelaria skłamali na temat „prywatnych podróży Kuchcińskiego” z wykorzystaniem rządowych samolotów. Wniosek ma charakter raczej „symboliczny”. Sławomir Neumann tłumaczy: - Trzeba pokazać, że w normalnym państwie nie ma zgody na oligarchiczne zachowania przedstawicieli władzy. Do odwołania marszałka potrzebna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy wszystkich posłów.

Ale to nie są jedyne kłopoty marszałka Kuchcińskiego.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.