Marcin Daniec: Wchodząc na scenę w Poznaniu, mówię: Witam w stolicy polskiego kabaretu!

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Marek Zaradniak

Marcin Daniec: Wchodząc na scenę w Poznaniu, mówię: Witam w stolicy polskiego kabaretu!

Marek Zaradniak

Marcin Daniec, artysta kabaretowy skończył 60 lat. Nam opowiada o tym jak marzenia o byciu piłkarzem ścierały się z marzeniami o występach na scenie i o przyjaźniach wśród satyryków.

Podczas finału festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu wystąpi Pan w programie poświęconym Bohdanowi Smoleniowi i wykona Pan jego „Szeptankę”. Co Pana wiązało ze Smoleniem?
Przede wszystkim chcę powiedzieć, że Krzysztof Deszczyński, który wymyślił tę formułę, uderzył w najczulszą moją strunę! Kiedyś startowałem w „Złotych Rogach Kozicy” w Zakopanem, które były promocją nieprofesjonalnych, nikomu nieznanych kabareciarzy. Otrzymałem nagrodę aktorską, tzw. Czapkę Jaśka i od tego się wszystko zaczęło. W jury był wtedy, m.in. Boguś Smoleń. Ten przegląd odegrał nieprawdopodobną rolę, bo w nagrodę pojechałem do Warszawy do „Hybryd”, gdzie poznałem Tadka Drozdę i pana Kazia Brusikiewicza. Po drugie - nigdy nie zapomnę, jak w „Moich marzeniach” w telewizyjnej „Dwójce”, zaproponowałem rolę Zagłoby właśnie... Smoleniowi. Boguś zgodził się w ciągu 3 sekund, a „Deszczu” powiedział, że to fizycznie niemożliwe, ponieważ Boguś się nigdy w życiu nie nauczy trzech stron maszynopisu, który przygotowałem.

Marcin Daniec: Nigdy w życiu nie grałem dla nagród. One umilają życie, są fantastycznym docenieniem tego, co się w życiu robi, ale najważniejszy jest
Szymon Starnawski

Ale nauczył się...
Nauczył się i zagrał tak, że Staszek Zajączkowski, który wyreżyserował chyba 300 teatrów telewizji, powiedział, iż Smoleń zagrał, jak rasowy aktor dramatyczny. Mnie pochwalił też. Od tego skeczu upłynęło... 30 lat! Emilian Kamiński nie zaprosił mnie do koncertu na rzecz Bohdana Smolenia w Warszawie. Przygotowałem więc taki koncert w Krakowie, w którym zagrali najsłynniejsi artyści z Krakowa! Uzbieraliśmy na leczenie Bogusia kilkadziesiąt tysięcy. On miał pełną świadomość tego koncertu. Fundacja nagrała Mu obszerne fragmenty. Teraz, kiedy Deszczyński do mnie zadzwonił, że chce uczcić pamięć Bogusia, to - po pierwsze - nadal wydaje mi się, że to niemożliwe, że Smolenia nie ma, a po drugie zgodziłem się w ciągu 3 sekund! Tak, jak Boguś wtedy zgodził się na rolę Zagłoby.

W dalszej części wywiadu:

 • Jak Marcin Daniec wspomina występy w Poznaniu?
 • Czy według niego są w tej chwili w polskiej satyrze tematy tabu?
 • Które momenty w życiu Marcina Dańca miały przełomowe znaczenie?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.