Mamy szansę na bezpośredni pociąg z Przemyśla do Paryża

Czytaj dalej
Fot. brak
Norbert Ziętal

Mamy szansę na bezpośredni pociąg z Przemyśla do Paryża

Norbert Ziętal

Być może już wkrótce z Przemyśla, przez Rzeszów, będzie można dojechać bezpośrednim pociągiem do Paryża we Francji.

- Transeuropejski ekspres Kijów - Paryż w niedługim czasie może ruszyć w trasę. Ja jestem gorącym zwolennikiem uruchomienia tego połączenia - mówi Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu otworzył wczorajsze, wieczorne, wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Odbywało się ono w Zamku w Krasiczynie.

W obradach wzięli udział m.in. minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk, podkarpackie władze samorządowe, wojewoda oraz parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele władzy rządowej z Ukrainy.

Uruchomienie bezpośredniego, kolejowego połączenia z Kijowa do Paryża nie jest nowym pomysłem. Koncepcja pojawiała się już kilka miesięcy temu, podczas rozmów na temat rozwijania siatki połączeń kolejowych pomiędzy Polską i Niemcami, a także rozmów polsko-ukraińskich. Uczestniczył w nich m.in. marszałek Kuchciński, który wtedy przekonywał niemieckich partnerów o celowości uruchomienia takiego połączenia.

- Pociąg Kijów - Paryż to nośna idea, która już wkrótce może zostać zrealizowana - stwierdził Bogdan Rzońca, podkarpacki poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Infrastruktury.

- Ta koncepcja będzie jeszcze tematem rozmów i analiz, w tym ekonomicznych. Jestem przekonany, że w przypadku, gdyby zachodziła konieczność dofinansowania tego połączenia, to takowe powinno zostać udzielone przez nasz rząd na polskim odcinku - powiedział wczoraj min. Adamczyk.

Podczas posiedzenia przyjęto dezyderat w sprawie uruchomienia tego transeuropejskiego połączenia kolejowego. Zaznaczono, że warunkiem uruchomienia takiego pociągu jest zainteresowanie nim zagranicznych przewoźników.

W dyskusji pojawiły się jednak głosy o wątpliwości ekonomicznego uzasadnienia takiego długiego połączenia, gdyż cenowo, a przede wszystkim czasowo, korzystniejsze są połączenia lotnicze.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.