Małopolskie sanktuaria maryjne
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsze święto maryjne w Kościele. Co roku, 15 sierpnia, wierni gromadzą się w kościołach z kwiatami, ziołami i plonami. Poniżej popularne miejsca kultu maryjnego.
Dzień Wniebowzięcia Matki Bożej to najważniejsze święto maryjne w Kościele. Co roku, w połowie sierpnia, wierni przynoszą ze sobą wianki, wieńce dożynkowe, by kapłani poświęcili je na uroczystej Eucharystii.
Zgodnie z nauczaniem Kościoła, Matka Jezusa zasnęła, a kolejnego dnia została wzięta do nieba z duszą i ciałem.
I choć Wniebowzięcie Matki Bożej uznano oficjalnie za dogmat dopiero w 1950 roku, tradycja obchodzenia zaśnięcia i wniebowzięcia Maryi trwała od wielu wieków.
- Już w XVI i XVII wieku na ziemiach polskich, w kalwariach gdzie kult Jezusa szczególnie łączono z kultem Matki Bożej, 14 sierpnia obchodzono zaśnięcie Maryi i urządzano pogrzeb, wkładając figurę do grobu. Zgodnie z tradycją, na pamiątkę wniebowzięcia, kolejnego dnia stwierdzano, że figury nie ma - tłumaczy ks. prof. Józef Marecki.
- Tego typu obrzędy miały jednak swój początek dużo wcześniej. Już w V wieku obchodzono Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny w Palestynie i w Syrii. W VII wieku święto zostało ustalone w Rzymie i tam regularnie obchodzone - dodaje. Również jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu święto to było wpisane do kalendarza franciszkańskiego.
W XVIII i XIX wieku Wniebowzięcie Maryi Panny zaczęto łączyć z ludowym świętem plonów. - W połowie sierpnia dożynano pole, a więc kończono pracę. Wtedy wierni przynosili do kościołów owoce swojego wysiłku, w tym zboża i kwiaty. Uznawano, że kapłan powinien przyjąć plony, ponieważ nie są one własnością ludzi, ale darem od Boga - mówi ks. prof. Marecki.
Przełomowym momentem w obchodach tego święta był rok 1950. Wtedy papież Pius II ogłosił w konstytucji apostolskiej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jako dogmat Kościoła katolickiego. Od tego czasu Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, a święto jest obchodzone rok w rok już oficjalnie we wszystkich kościołach katolickich na całym świecie.
W Polsce bardzo uroczyście świętuje się je na Jasnej Górze, dokąd od początku sierpnia zmierzają pielgrzymki z całej Polski.
W Małopolsce wyjątkowe obchody Wniebowzięcia Maryi odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej. 15 sierpnia trwają tam Inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ale w Małopolsce wiele jest miejsc kultu maryjnego, gdzie w tym dniu szczególnie licznie wypełniają je wierni i pielgrzymi. Kalwaria Zebrzydowska, Parafia Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach czy Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu to tylko niektóre z nich.
Ks. prof. Józef Marecki przyznaje, że w Polsce Maryja jest czczona szczególnie i przypisuje się jej rolę opiekunki kraju. - Dzieje się tak w wyniku wielkich wydarzeń historycznych, w których to zjawisko kultu Maryi miało swoje znaczenie.
W Częstochowie zwycięstwa narodu polskiego są przypisywane zasługom Maryi, która wstawiła się u swojego Syna, żeby wyprosić łaskę zwycięstwa. Kult Maryi jest szczególnie mocny również podczas zaborów i wojen, a sanktuaria maryjne stają się wówczas ogniskami życia wolności i niezależności - wyjaśnia.
Poza tym, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, upamiętnia również zwycięską bitwę warszawską z 1920 roku. Wówczas Armia Czerwona była tak liczna, że jej zwycięstwo wydawało się już przesądzone, a Polskę uratować mógł tylko cud. Wygraną przypisano więc interwencji Maryi, do której w tym sierpniowym czasie wznoszono gorące modlitwy. Dlatego też 15 sierpnia jest dla Polaków nie tylko świętem maryjnym, kościelnym, ale jednocześnie państwowym i wojskowym.