Makabryczne odkrycie podczas budowy gazociągu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Makabryczne odkrycie podczas budowy gazociągu

Wojciech Mąka

Kompletny ludzki szkielet i kości znaleziono przy ul. Filareckiej. To mogą być szczątki po pozornej ekshumacji starego cmentarza.

Przy ulicy Filareckiej na Wzgórzu Dąbrowskiego Polska Spółka Gazownictwa buduje przyłącza. Rozkopano ulicę. - Dostaliśmy informację od pracownika wykonującej prace firmy o odkryciu kompletnego ludzkiego szkieletu, jednej ludzkiej czaszki oraz luźnych kości - mówi asp. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Zgromadzony przez nas materiał został przekazany do prokuratury, która ma zdecydować o ewentualnych dalszych naszych czynnościach.

Niechlujna ekshumacja

Prace na Wzgórzu Dąbrowskiego po odkryciu szczątków wstrzymano. - Wczoraj minął termin wydanego przez nas zezwolenia na prace na tej ulicy, ale prawdopodobnie z powodu odkrycia zostanie on przedłużony - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Wszystko wskazuje na to, że prokuratura nie rozpocznie śledztwa w tej sprawie.

Powód jest prosty - wykopane szczątki pochodzą z dużą pewnością z terenu dawnego żydowskiego cmentarza, który mieścił się przy ulicy Filareckiej. Kiedy dokładnie i jak został zlikwidowany, nie wiadomo. Jasne jest, że to teren pod szczególną opieką konserwatora zabytków.

- To sprawa dla konserwatora wojewódzkiego, ale nie wyobrażam sobie, żeby firma budowlana dostała pozwolenie na prace na terenie dawnej nekropolii - mówi Sławomir Marcisiak, miejski konserwator zabytków.

- Kiedyś ekshumacje przeprowadzano bardzo niechlujnie, nawet tylko pozornie - uważa prof. Marek Jeleniewski. Podkreśla, że na tym terenie należy się spodziewać podobnych odkryć, zwłaszcza że jeszcze w tym roku miasto zamierza rozpocząć prace przy odnowieniu całego Wzgórza Dąbrowskiego.

Bloki na nekropolii

Wszystko wskazuje na to, że szczątki pochodzą z dawnego żydowskiego cmentarza, który mieścił się na Wzgórzu Dąbrowskiego.

W dalszej części tekstu przeczytacie,  między innymi,  gdzie na miejscu byłej nekropolii stoi blok.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.