Majstersztyk Górnika Zabrze! Zabrzańscy radni przegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji

Czytaj dalej
Bartosz Pudełko

Majstersztyk Górnika Zabrze! Zabrzańscy radni przegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji

Bartosz Pudełko

Zabrzańscy radni uratowali klub z Roosevelta. Dziś oprzegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji na kwotę 35 mln zł.

[AKTUALIZACJA 16.35]

Majstersztyk Górnika Zabrze! Zabrzańscy radni przegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji

[AKTUALIZACJA 15.25]

Radni Zabrze udzielili poręczenia dla Górnika stosunkiem głosów 17 za do 7 przeciw (PO). Przeciw głosowali radni PO.

[AKTUALIZACJA 15.10]

Prokurent wyjaśnia program naprawczy . Klub może za 3-5 lat sam spłacać obligacje.

[AKTUALIZACJA 14.22]

Radni PO zapowiadają, że nie poprą poręczenia dla Górnika. Głosowanie za chwilę.

***

O planie ratunkowym dla zadłużonego po uszy klubu pisaliśmy już kilka tygodni temu. Teraz nabiera realnych kształtów - we wtorek radni, na specjalnie zwołanej sesji, będą głosować nad miejskimi gwarancjami dla klubowych obligacji, które mają opiewać na sumę 35 milionów złotych, a więc stanowić pokrycie dla wszystkich długów czternastokrotnych mistrzów Polski.

Jeśli głosowanie zakończy się po myśli szefów Górnika, wówczas najprawdopodobniej zostanie zrealizowana druga część planu. Według naszych informacji papiery mają zostać zamienione na gotówkę przez jeden z banków, a w całej operacji kluczową rolę ma odgrywać jeden z byłych menedżerów firm Allianz.

Pieniądze zostaną przekazane w pierwszej kolejności na spłatę długów licencyjnych. Pośrednim potwierdzeniem takiego scenariusza była wypowiedź Mariusza Magiery. Piłkarz przyznał, że zespół otrzymał obietnicę uregulowania zaległości już w najbliższym czasie (Górnik ma czas na spłatę długów do końca marca).

Co z tej kombinacji miałby sam bank? Gwarantowane przez miasto obligacje są wiarygodne. W dodatku miasto wykupi je do końca 2028 roku za kwotę 48.315.575 zł. Cały schemat spłaty został dołączony do projektu uchwały: pierwsze wydatki na ten cel zostały zaplanowane na 2016 rok - 1.697.500 zł, w latach 2017-2022 sumy przekraczają 4 miliony zł, malejąc od 4.770.449 do 4.042.949, w 2023-2027 wynoszą ponad 3 miliony, od 3.897.449 do 3.315.449, a w ostatnim 2028 - 2.145.633.

Emisja obligacji to pierwszy z warunków odzyskania przez Górnika płynności finansowej, drugim jest ukończenie stadionu, a trzecim ograniczenie wydatków na zespół. Otwarte pozostaje także pytanie: co dalej? Niewykluczone, że jeszcze w tym roku konieczne będzie kolejne dokapitalizowanie klubu przez miasto.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Bartosz Pudełko

Komentarze

11
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jo

to niemozliwe aby radni tak sie obchodzili z publicznymi pieniedzmi.to sie nadaje do prokuratury.Zabrze bedzie widziec te pieniadze jak swinia niebo,to bylo jawne przeciaganie plajty a to jest karalne w kazdym normalnym kraju w polce nie.

gornik

i co leszcze gornik wyszedl a wy tam kiscie sie gornik jest wielki z jakich pieniedzy publicznych osiolki miasto inwestuje w gornika bo wie ze zarobi na nim a rzad jak okrada z publicznych pieniedzy to dobrze gornik jest wielki a wy osiolki idzcie sie uczyc ekonomii miasto na gorniku zarobi w perspektyeie a wy osiolki marudzcie placzcie wyzywajcie he gornik jest wielki i bez dlogow heheh

Zażenowany...

Panie Musioł! Co Pan piszesz?! Jaki majstersztyk Górnika?! Miasto się zlitowało i uratowało ten nieudolnie zarządzany klub. Górnik to uznana zasłużona dla piłki marka, ale spłacanie z publicznych pieniędzy tak olbrzymich długów wygenerowanych przez nieudaczników trąci patologią. A pan się cieszysz, bo długi przeszły na konto miasta, a Górnik jest teraz czysty i nieskazitelny. Pan, mieniący się dziennikarzem, chyba powinien dostrzec, że to jest chore!

tytus de zoo

z publicznych pieniędzy to skrajna patologia. To powinno być prawnie zabronione.

karminadel

jakbyś richtich pochodzioł z Zobrzo ty bys takich ci........w niy pisoł . yno jak sie tu przijechało albo tatuś cie tu zrobioł to siedz przinajmni cicho bo utrzymanie ausyndlerow w Zobrzu kosztuje dokładnie tyla samo co zachód emigrantów z drugigo brzegu morza śródziymnego . i mosz gówno do godki Górnik boł jest i bydzie i zodynm ausyndler tego niy zmiyni

Zatroskany Zabrzanin

Majstersztyk? Rzeczywiście jest się z czego cieszyć. Klub narobił długów, a miasto podstawione pod ścianą musi ratować. Ciekawe tylko z czego ten Górnik będzie żył przez najbliższe kilkanaście lat, skoro miasto będzie musiało co rok wydawać po kilka milionów na spłatę obligacji. Pewnie znów przyjdą żebrać do ratusza. Nie wstyd Wam?! Jako mieszkaniec Zabrza nie zgadzam się na topienie kolejnych milionów w tym szambie! Dosyć zabawy pseudodziałaczy na koszt podatników!

Gorolojebca

Nienawidza zaboli ale w tym bajzlu inaczej sie nie da tu chodzi o to jak kogoś wdupic . Popieram

Ale złodziejstwo - tak kradną elyty

Ale złodziejstwo - tak kradną elyty

Ale złodziejstwo - tak kradną elyty

Ale złodziejstwo - tak kradną elyty

Kazek

Najpierw przyjdzie RIG a zaraz potem NIK!!! Gwarantuje!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.