Maca z krwi dzieci czyli o stereotypach na temat Żydów w rozmowie z Lucy Lisowską

Czytaj dalej
Fot. A.Zgiet
Tomasz Mikulicz

Maca z krwi dzieci czyli o stereotypach na temat Żydów w rozmowie z Lucy Lisowską

Tomasz Mikulicz

Nie używamy do robienia macy żadnej krwi. To tylko woda i mąka - mówi Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Żydzi to chyba jedyna nacja na świecie, która dorobiła się aż tylu stereotypów. Zacznijmy od tego, który głosi, że Żyd to morderca Jezusa.

Lucy Lisowska: Jechałam kiedyś z pewnym starszym Żydem pociągiem. Pozostali podróżni w przedziale nie wiedzieli oczywiście jakiego jesteśmy wyznania. W pewnym momencie wywiązała się dyskusja, że Żydzi są tacy i owacy i że zamordowali Jezusa. Mój towarzysz podróży w końcu nie wytrzymał i powiedział: „Tak, zamordowali? To wy złapcie naszego Boga i też zamordujcie”. Po tych słowach zapadła cisza. Jeśli operuje się stereotypem o Żydach - mordercach Jezusa trzeba pamiętać o tym, że w tamtych czasach na ziemiach izraelskich pojawiało się bardzo wiele osób, które twierdziły, że są mesjaszami. Jezus nie był jedyny. Niestety, ludzie bardzo często wybierają to co jest im wygodne i na tym bazują tworząc właśnie stereotypy.

Bardzo rozpowszechnionym jest np. ten przedstawiający Żyda jako handlarza, który nie tylko zawsze chce oszukać swojego klienta, ale i zawsze to robi.

Skoro tak to dlaczego Polacy nie chodzili przed wojną częściej do sklepów prowadzonych przez Polaków, ale właśnie przez Żydów? Znam relacje Polaków, którzy opowiadali, że było tak dlatego, bo Żyd zawsze - widząc, że przychodzi do niego ktoś w trudnej sytuacji - sprzedał coś na kreskę. Mówiąc, że „oddasz jak będziesz miał.” Nie wymyśliłam tego. To autentyczna relacja ludzi, którzy żyli w tamtych czasach.

A czy mówili coś o żydowskich fabrykantach, którzy płacili głodowe stawki swoim pracownikom, nie-Żydom?

Pracownikami fabryk byli nie tylko Polacy i inne nacje, ale również i Żydzi.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, m.in.: miejską polityką samorządową, architekturą i ochroną zabytków.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.