Łukasz Łagożny z Sanoka o krok od zdobycia Korony Ziemi. Pozostał mu tylko Lodowy Masyw Vilsona na Antarktydzie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Łukasza Łagożnego
Ewa Gorczyca

Łukasz Łagożny z Sanoka o krok od zdobycia Korony Ziemi. Pozostał mu tylko Lodowy Masyw Vilsona na Antarktydzie

Ewa Gorczyca

Dziesięć lat temu zamarzył, by zdobyć najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Do realizacji celu pozostał mu do zdobycia jeszcze jeden szczyt - Lodowy Masyw Vilsona na Antarktydzie. Może uda się jeszcze w tym roku?

Banalne pytanie, ale bez niego się nie obejdzie. Jak się zaczęła pana przygoda z górami?

Miałem trzy lata, gdy wyszedłem z tatą na Tarnicę. Potem było coraz więcej wędrówek po Bieszczadach z rodzicami. Tato lubił chodzić po lesie, na grzyby, często mu towarzyszyłem. Potem były wyjazdy weekendowe w Tatry. Byłem wtedy uczniem krośnieńskiego elektryka. Tato przyjeżdżał po mnie w piątek, jechaliśmy w góry, w niedzielę odwoził mnie do internatu. Polubiłem te wyprawy, spanie w śpiworze w schronisku...

Ale w pewnym momencie te polskie góry przestały wystarczać? Chciał pan wspinać się wyżej?

W 2008 roku, miałem wtedy 27 lat. Zacząłem szukać w internecie grupy ludzi do wspólnej wyprawy. Najpierw pochodziliśmy razem po Tatrach, żeby się lepiej poznać. Potem padł nasz wybór - Elbrus w Rosji, na Kaukazie. Ruszyliśmy w piątkę. Wtedy wydawało mi się, że jestem dobrze przygotowany, choć teraz, z perspektywy czasu, zdaję sobie sprawę, że brakowało mi profesjonalnego sprzętu. Elbrus to było pierwsze zderzenie z wysokością, z mniejszą ilością tlenu, z całkiem innym oddychaniem. Bo oddech w wysokich górach jest niesamowicie ważny. I muszę powiedzieć, że wyszedłem na ten szczyt i zszedłem bez uszczerbku na zdrowiu i bez dużego wysiłku.

Góra łagodnie pana potraktowała. A podobno bywa zdradliwa....

Faktycznie. Jest kapryśna, pogoda potrafi zmienić się nieoczekiwanie. Świeci słońce, a w ciągu 15 minut pojawiają się takie chmury, że nie widać nic na wyciągnięcie ręki. Po Elbrusie stwierdziłem, kurczę, w fajnym tempie wyszedłem, bez żadnego problemu.

I pojawiła się myśl o Koronie Ziemi?

Dla mnie to wtedy było mgliste hasło. Oczywiście wiedziałem, że to najwyższe góry wszystkich kontynentów. Ale jakie to szczyty, gdzie dokładnie zlokalizowane, jak trudno na nie wejść - nie miałem zielonego pojęcia. Ale rzeczywiście, to po Elbrusie, w 2009 roku, pojawił się pomysł takiej próby. I tak strzelając - dałem sobie 10 lat na zdobycie Korony Ziemi.

Żona nie protestowała? Był pan już ojcem dwóch córek.

W dalszej częsci przeczytasz:

 • co zrobiła żona Łukasza, gdy dowiedziała się, że wybiera się na Elbrus
 • jakie bylo najbardziej traumatyczne doświadczenie wspinacza z Sanoka podczas wysokogórskich wypraw
 • dlaczego najniższa góra w Koronie napedziła Łukaszowi tak wiele strachu
Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.