Łuk Karpat - 2200 kilometrów zimowej wędrówki po górach. Weronika i Sławek z Jasła zrobili to w 88 dni

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Agata Flak

Łuk Karpat - 2200 kilometrów zimowej wędrówki po górach. Weronika i Sławek z Jasła zrobili to w 88 dni

Agata Flak

Weronika i Sławomir z Jasła na kartach historii zapisali się jako pierwsi, którzy przeszli Łuk Karpat zimą. W 88 dni pokonali 2200 km zmagając się z deszczem, brodząc po kolana w błocie, walcząc ze śnieżycami, tęgim mrozem, nocując w namiocie i chatach pasterskich. Nie poddali się, doszli do końca i osiągnęli sukces.

Karpaty to wielki łańcuch górski w centralnej Europie, a zarazem najpiękniejszy i jeden z najdzikszych zakątków naszego kontynentu. Przez 38 lat od pierwszego przejścia Karpat latem, kilkanaście wypraw przeszło cały łańcuch. Nikt jednak przed Weroniką Łukaszewską i Sławkiem Sanockim nie podjął się tego wyzwania zimą.

- Pomysł zaświtał nam w głowach po letniej wyprawie w 2015 roku - opowiadają młodzi podróżnicy. - Wiedzieliśmy, że jeśli nie podejmiemy teraz takiej próby, to z każdym rokiem będzie coraz trudniej się zdecydować. Postanowiliśmy spróbować i zmierzyć się z czymś nowym, jeszcze nie zdobytym - dodaje Sławomir Sanocki.

Na kilka miesięcy przed wyprawą życia, rozpoczęli przygotowania. Jak one wyglądały? Do codziennych treningów podróżnicy dołożyli ćwiczenia siłowe.

- Z obciążeniem w plecakach każdego dnia przemierzaliśmy 30 - 40 kilometrów. Robiliśmy tzw. wyrypy górskie, czyli piesze maratony w górach. Wszystko po to, aby wzmocnić mięśnie nóg

- opowiada Weronika Łukaszewska.

Bardzo ważne było skompletowanie sprzętu. - W tym przypadku przydało się nasze doświadczenie z górskich wypraw. Pakując się, doskonale wiedzieliśmy, co należy zabrać, choć podjęliśmy pewne ryzyko. Zrezygnowaliśmy z detektora lawinowego, co przy wyprawie zimowej mogło wydać się dziwne. Jednak zaplanowaliśmy trasę w taki sposób, aby uniknąć rejonów zagrożonych lawinami - wspominają.

W dalszej części przeczytasz:

 • co znalazlo sie w plecakach Weroniki i Sławka
 • jak aura dawała się im we znaki
 • z jakich etapów wedrówki mają najwięcej miłych wspomnień
Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.