Lubuski Indeks Zdrowia, czyli jak to jest z leczeniem, badaniami, profilaktyką w województwie

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Lubuski Indeks Zdrowia, czyli jak to jest z leczeniem, badaniami, profilaktyką w województwie

Leszek Kalinowski

To pierwszy tego typu dokument na temat zdrowia Lubuszan. Powstał dzięki połączeniu sił Urzędu Statystycznego, Narodowego Funduszu Zdrowia i głosów mieszkańców. Który powiat wypadł najlepiej? Świebodziński, a tuż za nim nowosolski i międzyrzecki.

A jak wypadły lubuskie stolice? Zielona Góra znalazła się na czwartym miejscu, a Gorzów Wlkp. na 12.

Lubuski Indeks Zdrowia wziął pod uwagę 63 wskaźniki, dotyczące zdrowia. Uwzględnione dane statystyczne US, adninistracyjne - NFZ oraz wielu innych instytucji np. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie oraz baz Krajowego Rejestru Nowotworów. Przeprowadzono też ankietę na temat oceny służby zdrowia w województwie lubuskim. Wzięło w niej udział blisko 1.200 osób. Najwięcej ankietowanych było w wieku 20-40 lat.

- Chcieliśmy uzmysłowić wszystkim, że by ocenić stan służby zdrowia, nie można się ograniczać do dostępności czy do finansowania usług medycznych - mówi dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber. - Chcemy zaproponować, by inaczej rozmawiać o służbie zdrowia. Zwrócić uwagę m.in. na profilaktykę, z którą wciąż nie jest najlepiej.

- Indeks opisuje bolączki, słabości, ale i te miejsca, gdzie jest lepiej. Liczę na to, że będą czytelnicy tego w samorządach, w gronach decydenckich - mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze Roman Fedak. - Myślę, że w kolejnych latach będzie kontynuacja Indeksu, w zbogacona o uwagi, propozycje, które padną podczas debat.

Bo Lubuski Indeks Zdrowia to początek dyskusji, która powinna się odbyć w szerokim gronie.

W raporcie zwrócono uwagę m.in. na choroby cywilizacyjne m.in. choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory (jelita grubego, tchawicy, płuc, piersi u kobiet i prostaty), a także choroby psychiczne, które nie tylko w naszym województwie stanowią coraz większy problem.

Jak wynika z LIZ - największa zachorowalność występuje w Zielonej Górze, Gorzowie oraz powiecie wschowskim. Najniższy poziom indeksu odnotowano w powiatach - gorzowskim, słubickim i świebodzińskim.

Pod względem potencjału ludnościowego, który w przyszłości będzie miał duży wpływ na zdrowotne fundusze, najlepsza sytuacja obecnie jest w powiatach: zielonogórskim, żarskim oraz gorzowskim, natomiast najmniej korzystna w powiatach: żagańskim oraz Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

Dla mieszkańców regionu ważny jest dostęp do świadczeń medyczny, kadry lekarskiej. Kiedy weźmiemy pod uwagę np. liczbę specjalistów na tysiąc mieszkańców, pacjentów lekarzy rodzinnych, badania tomografem i rezonansem magnetycznym, czas oczekiwania na operacje, okazuje się, że najlepiej pod wtym względem wypadają dwie nasze stolice: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra oraz w pwiecie sulęcińskim. A gdzie jest najgorzej? W powiatach: słubickim, nowosolskim i wschowskim. Natomiast biorąc pod uwagę skuteczność leczenia (m.in. wskaźniki śmiertelności), to najwyższy poziom odnotowano w powiatach: żarskim, świebodzińskim i krośnieńskim, a najniższy w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim i słubickim.

W przypadku finansowania świadczeń najlepiej wypadły powiaty: świebodziński, Zielona Góra i nowosolski. Najniższy poziom finansowania odnotowano w powiatach: żarskim, gorzowskim i żagańskim. A jak jest u na z profilaktyką? Okazuje się, że największe efekty uzyskuje się w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, międzyrzeckim, nowosolskim, a najmniejsze w gorzowskim, sulęcińskim i słubickim.

Indeks zawiera też dane na podstawie ankiet, wypełnianych przez pacjentów. Jak mówiła dr hab. Dorota Szaban, prof. UZ, z badania wynika, że najlepiej służbę zdrowia oceniają pacjenci w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim, w Zielonej Górze i nowosolskim . Najgorzej natomiast w powiatach: krośnieńskim, zielonogórskim i gorzowskim.

Podsumowując wszystkie wskaźniki i dane, zlicząjąc wszystkie punkty wyszedł zdrowotny ranking lubuskich powiatów. Na pierwszym miejscu uplasował się powiat świebodziński, na drugim nowosolski, a na trzecim - międzyrzecki. Najniższe pozycje zajęły powiaty: żagański, słubicki oraz Gorzów Wielkopolski .

Obecni wczoraj na spotkaniu samorządowcy podkreślali konieczność organizowania kolejnych debat, by rozwiązywać zdrowotne problemy.

- Dyskusja jest potrzebna. Ale największy problem teraz to brak personelu. Średnia pielęgniarek to 55 lat, nie wspomnę o doktorat. Trzeba zrobić wszystko, by ich zatrzymać, bo po studiach uciekają za granicę. Możemy inwestować w szpitale, sprzęt, ale jeśli nie zadbamy o kadrę, to nic z tego nie będzie - podkreśla Henryk Janowicz, przewodniczący Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego.

Ryszard Kowalczuk z Zrzeszenia Gmin Woj. Lubuskiego zauważył, że dużym problemem dla wielu Lubuszan jest też brak dojazdu do placówek służby zdrowia.

Leszek Kalinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.