Lubelska brygada będzie gotowa za rok [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Sławomir Skomras.skomra@kurierlubelski.pl

Lubelska brygada będzie gotowa za rok [wideo]

Sławomir Skomras.skomra@kurierlubelski.pl

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, spotkał się wczoraj w Lublinie z szefami resortów obrony Litwy Juozasem Olekasem i Ukrainy gen. armii Stepanem Połtorakiem.

- Meldunki, które odebraliśmy, wskazują na dobre zgranie wszystkich batalionów. Daje to pewność, że w ciągu roku brygada osiągnie gotowość operacyjną - mówił wczoraj szef MON Antoni Macierewicz podczas miniszczytu wojskowego w Lublinie.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG z dowództwem w Lublinie to polska inicjatywa pod patronatem UE, NATO i ONZ, którą udało się wcielić w życie kilka lat temu. Na razie daleko jest do osiągnięcia celu: 4 tys. żołnierzy z trzech krajów pod jedną komendą.

- Traktujemy to działanie jako jedną z zasadniczych form naszej współpracy wojskowej na wschodniej flance NATO. Przy czym szczególną cechą tej współpracy jest to, że biorą w niej udział dwa kraje natowskie i Ukraina, będąca pod presją agresji rosyjskiej. Brygada jest sygnałem dla każdego, kto chciałby naruszyć pokój w Europie - dodał polski minister.


źródło: TVN24/x-news

Na współpracy ma zyskać nie tylko ukraińskie wojsko, ale także Polacy. Ukraińscy wojskowi mają naszym żołnierzom przekazać swoje doświadczenia bojowe zdobyte podczas walk we wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w zajętym przez wojska rosyjskie Donbasie nie była zasadniczym tematem rozmów w Lublinie, ale w tej materii padły mocne słowa i ważne deklaracje.

Generał Połtorak ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się „zakończyć sprawę integralności terenu Ukrainy”. - Wszyscy mamy nadzieję, że do 2017 r. Ukraina będzie miała pełną kontrolę nad swoim terenem, ale w perspektywie czasu nie możemy wykluczyć udzielenia pomocy Ukrainie - dodał Antoni Macierewicz i zapewnił, że w przyszłości żołnierze wielonarodowej brygady mogą brać udział w misji pokojowej na wschodzie Ukrainy. - Nie wykluczam takiej możliwości, ale jestem przekonany, że do momentu osiągnięcia przez międzynarodową brygadę pełnej zdolności operacyjnej Ukraina odzyska integralność terytorialną - mówił szef polskiego resortu obrony.

Sławomir Skomras

Sławomir Skomras.skomra@kurierlubelski.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.