Łowiczek zapisany w kronikach [zdjęcia]
Idzie wiosna, będzie lato. Zapraszamy więc na wędrówkę po historycznych Kujawach. A jest co zwiedzać! Na początek proponujemy Łowiczek, a tu stary kościół.
To jedna z najstarszych wsi i parafii na Kujawach. Od początku była wsią szlachecką. Chociaż parafia pojawiła się w 1325 roku, wezwanie kościoła - św. Idzi - pozwala przypuszczać znacznie wcześniejszy początek. Pierwszy kościół fundowali zapewne właściciele Łowicza i zawsze byli jego kolatorami.
Być może parafia istniała tu już wcześniej, bo w XII wieku. Jednakże pierwszy kościół z pewnością nie przetrwał do połowy XVI wieku. Można zatem przyjąć, że kościół, o którym są dane w archiwach z 1582 roku, był drugą świątynią w Łowiczku. Nosił też wezwanie św. Idziego oraz św. Krzyża. Był drewniany z murowaną zakrystią i wieżą, spełniającą rolę dzwonnicy. W 1620 roku Jan Łowicki wybudował murowaną kaplicę.
Około 1700 roku kościół ten spłonął. Po kilkunastu latach, w 1711 roku, został odbudowany przez kolatora Chryzostoma Słubickiego, na dawnych fundamentach z zachowaniem części murowanych.
Chryzostom Słubicki herbu Prus I (Abdank) był synem Marianny Jaranowskiej Słubickiej, herbu Topór i Stefana Słubickiego, herbu Prus I. Na początku XVIII w. był dziedzicem wsi Łowiczek w gm. Bądkowo. Należał do niego również Kamieniec, gm. Koneck oraz Mielżyn pod Lubrańcem.
W 1712 r. został wybrany na urząd komornika granicznego brzesko-kujawskiego, który pełnił co najmniej do 1723 r. W latach 1712-1722 pełnił również urząd sędziego grodzkiego przedeckiego i brzeskiego kujawskiego. Zmarł najprawdopodobniej w roku 1727.
W kościele parafialnym w Łowiczku zachował się jego portret trumienny wykonany na desce drewnianej.
Świątynia ta została konsekrowana staraniem kolejnych kolatorów Kanigowskich, przez sufragana włocławskiego bpa Franciszka Kanigowskiego w 1757 roku. Ostatnią większą zmianą było wystawienie kosztem kolejnego właściciela wsi Łowiczek, Juliana Wolskiego, murowanej bocznej kruchty. Kościół przetrwał prawie w niezmienionej formie zewnętrznej do naszych czasów.