Lista pomoże ofiarom wypadków drogowych [wideo]
„Chcemy, aby taka baza była łatwo dostępna dla każdego obywatela szukającego pomocy powypadkowej, także w swoim województwie” - deklaruje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zachęca do przysyłania zgłoszeń.
Chodzi o stworzenie ogólnopolskiej listy podmiotów zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom. Zgłoszenia na adres sekretariat@krbrd.gov.pl będą przyjmowane do 30 września tego roku. Później też możliwe będzie uzupełnienie bazy.
Stworzenie takiej listy zawiera Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak wskazują badania, w Polsce poszkodowany w wypadku drogowym z reguły nie wie, gdzie uzyskać informacje o przysługujących mu prawach, zakresie i rodzaju pomocy. Ofiara wypadku drogowego zbyt rzadko jest informowana o instytucjach rządowych, samorządowych czy pozarządowych, które zajmują się pomocą ta-kim osobom. Często jest pozostawiona sama sobie i tylko od inicjatywy jej lub jej rodziny zależy, jaką otrzyma pomoc.
Niestety, instytucje, które mają bezpośredni kontakt z poszkodowanym i jego rodziną, nie potrafią wskazać odpowiednich organizacji, w których ofiara wypadku drogowego lub jej rodzina mogłaby uzyskać fachową pomoc prawną, psychologiczną i materialną.
"Ten eksperyment naprawdę wyszedł". Taksówkarze udzielają pierwszej pomocy.
Fakty TVN
Potrzebne są także kampanie społeczne informujące o prawach ofiar, o możliwościach uzyskania pomocy.
Osobną kwestią jest szkolenie służb w zakresie umiejętności przekazywania informacji o śmierci. - To ważne problemy, o których trzeba mówić także w naszym regionie. Okazja będzie już na początku października - stwierdza Marek Staszczyk, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady BRD. - Pomoc instytucjonalna wygląda lepiej, gdy dochodzi do wypadku zbiorowego. Znacznie gorzej, gdy wypadkowi ulega jedna osoba. Wtedy, poza samą kwestią leczenia szpitalnego, może być zostawiona sama sobie.