Lekkoatletyka. Końcowa klasyfikacja medalowa ME. Polska wśród potęg Starego Kontynentu! Najlepszy występ od 56 lat!!!

Czytaj dalej
Paweł Wiśniewski

Na 25. lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium, reprezentacja Polski zajęła szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. W sumie nasi zawodnicy wywalczyli aż 14 medali (więcej tylko Brytyjczycy - 20 i Niemcy - 16), w tym trzy złote, sześć srebrnych i pięć brązowych. Wygrali Niemcy 7-7-2 przed W. Brytanią 6-6-8 i Hiszpanią 4-3-3. To najlepszy występ naszych lekkoatletów od 1966 roku, kiedy w Budapeszcie zdobyli 15 medali, w tym 7 złotych!

Jubileuszowe, 25. lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Monachium zakończyliśmy zatem z czternastoma medalami. Oto nasz dorobek:
* trzy złote: Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki, Aleksandra Lisowska w biegu maratońskim i Wojciech Nowicki w rzucie młotem
* sześć srebrnych: Natalia Kaczmarek na 400 metrów, sztafeta 4x100 metrów kobiet (Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała, Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła), sztafeta 4x400 metrów kobiet (Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Kaczmarek, Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik), Katarzyna Zdziebło w chodzie na 20 km, Ewa Różańska w rzucie młotem, Adrianna Sułek w siedmioboju
* pięć brązowych: Anna Kiełbasińska na 400 metrów, Anna Wielgosz na 800 metrów, Sofia Ennaoui na 1500 metrów, drużyna kobiet w maratonie (Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz), sztafeta 4x100 metrów mężczyzn (Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Dominik Kopeć, Mateusz Siuda)

W historii lekkoatletycznych mistrzostw Europy, Polacy wywalczyli w sumie 179 medali - 57 złote, 57 srebrnych i 65 brązowych.