Maciej Czerniak

Leki z internetu, a w nich... gips i mąka

Leki z internetu, a w nich... gips i mąka Fot. Pixabay.com
Maciej Czerniak

Coraz częściej kupujemy farmaceutyki w internecie. Większość z nich to podróbki - informuje GIF.

„Oferuję leki nie tylko z polskiej apteki, ale na życzenie klientów także sprowadzone” - informuje autor anonsu, który sześć dni temu pojawił się w internecie. Dodaje w rozmowie telefonicznej, że istnieje „możliwość dyskretnej wysyłki na paczko-mat”.
- Podajesz tylko numer telefonu. Do większych zamówień dajemy możliwość dodania próbki niektórych leków - wyjaśnia. - Przykładowo do zamówienia trzech opakowań leku Xanax (lek psychotropowy, zawierający alprazolam, jeden z najpopularniejszych stosowanych w psychiatrii przy leczeniu lęku napadowego - przyp. red.) jest możliwość dodania jednego listka Clonazepamu (leku psychotropowego) w celu oceny działania.

Podobne promocje tylko w internecie.

Na stronie sprzedajemy.pl Jarek z Lublina z kolei informuje, że ma na zbyciu lek Viread (Tenofowir). To specjalistyczne lekarstwo o działaniu antyretro-wirusowym stosowane w terapii zakażonych wirusem HIV, ale też chorych na WZW typu B. Jarek może sprzedać trzy opakowania Vireadu. Klient, który kupi komplet, zapłaci 900 zł, przy kupnie „detalicznym” cena opakowania to 400 zł.
- Lek był kupiony w aptece, został mi, bo się nim wyleczyłem. Płaciłem 700 złotych za opakowanie - mówi Jarek.

Co łączy te ogłoszenia? Wszystkie są nielegalne, bo nielegalny jest w Polsce obrót lekami poza apteką. Nawet jeśli dotyczy to internetu.

- Coraz rzadziej Polacy zaopatrują się w leki na bazarach - mówi Paweł Trzciński z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. - Pozaapteczny obrót lekami odbywa się teraz najczęściej w drodze sprzedaży bezpośredniej, na przykład na siłowniach - podkreśla Trzciński, nawiązując głównie do obrotu anabolikami. - Równie chętnie ludzie zamawiają leki przez internet. To jest prostsze i bardziej dyskretne - wyjaśnia. Tyle że takie zaopatrywanie się w leki przypomina ruletkę. W tej grze jednak stawką bywa życie.
- Szacuje się, że nawet do osiemdziesięciu procent podrabianych leków może trafiać właśnie do internetu - mówi Trzciński. - Podróbka podróbce nierówna. Zdarza się, że leki nielegalne, podrabiane zawierają również jakąś część substancji czynnej, tej samej, co obecna w oryginalnym leku. Czasem jest to co piąta, co trzecia tabletka. Oprócz tego zawierają jednak również najróżniejsze inne substancje, jak choćby gips, mąkę. Czasem te substancje dodatkowe mogą okazać się tak groźne, że ich zażywanie może okazać się śmiertelne.

GIF alarmuje, by nie kupować leków od internetowych sprzedawców poza internetowymi aptekami. Te natomiast można rozpoznać po charakterystycznym krzyżu wpisanym w zielone tło oraz hiperłączu odsyłającym do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

- W ubiegłym roku wszczętych zostało w całym kraju 1013 postępowań przygotowawczych związanych z podrabianiem leków, przy czym zarzuty postawiono w 404 postępowaniach - wylicza Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
W całym 2016 roku natomiast sam GIF otrzymał 58 zgłoszeń dotyczących nielegalnego obrotu lekami. Od początku 2017 roku było ich (do końca czerwca) 13.

Najgłośniejszą sprawą była likwidacja największej w Europie nielegalnej fabryki anabolików i leków na potencję, która mieściła się w niepozornej kamieniczce w Koronowie pod Bydgoszczą. - Zabezpieczono ponad 1,5 miliona podrobionych tabletek oraz ampułek zawierających sterydy anaboliczne oraz sprzęt służący do produkcji - mówi Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która nadzoruje postępowanie.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

SPRZEDAM LEKI PASOZYTY GRZYBICE PRAZYKWANTEL IWERMEKTYNA ANTYBIOTYKI YOMESAN ZENTEL VERMOX ORUNGAL METRONIDAZOL TYNIDAZOL FLUKON

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tynidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Iwermektyna 6mg 30zł. Listki po 2 tabletki, pudelko, ulotka.
- glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu.

Zen Plus - lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2023, listki po 1 tabletce` w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermetyny i Zentelu Albendazol, dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach.

Prazykwantel 600mg 7.5zł, ważny 08.2023, opakowanie szpitalne pod nazwą Opticide 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 75mg na kg dziennie przez 3 dni na przywry.

Zentel Albendazol 400mg 10zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Metronidazol 400mg 3zl, listki po 10 tabletek - pierwotniaki, pasożyty, bakterie beztlenowe, giardia, rzęsistek, odleżyny, owrzodzenia, ameboza, giardiaza, lamblioza.

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2024, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 7.5zł, ważny 01.2024, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com
0066994403698

SPRZEDAM LEKI PASOZYTY GRZYBICE PRAZYKWANTEL IWERMEKTYNA ANTYBIOTYKI YOMESAN ZENTEL VERMOX ORUNGAL METRONIDAZOL TYNIDAZOL FLUKON

Sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki antybiotyki apteka tajska lek apteczny farmacja tajskie

Sprowadzę z Tajlandii na zamówienie dowolne leki, których brakuje w Polsce i Europie.
Proszę napisz nazwę, stężenie, przybliżoną ilość.

Jan Krongboon
massagelondon gmail com
0066994403698 whatsap telegram

W Tajlandii większość leków jest bez recepty.
Kupuje w hurtowni farmaceutycznej, która zaopatruje kliniki i szpitale, więc oprócz opakowań detalicznych, to są opakowania duże, zbiorowe, do 1000 tabletek.
Będą to najnowsze partie produkcyjne, z wieloletnimi datami ważności, do 5 lat.

W ostatnich tygodniach piszą do mnie lekarze i inni medycy, z zapytaniami o leki niedostępne lub trudno dostępne. Nawet oni, mając dostęp do recept, nie są w stanie znaleźć tych leków w potrzebnych ilościach. Dlatego właśnie rozszerzam swoją usługę.
Sprowadzaniem braków leków zajmuję się od 5 lat.
Mam w Polsce zapas 30 leków, ograniczony wybór i ilości.
Wyślę bezpośrednio z Tajlandii przez pocztę rejestrowaną 40zł, idzie do Europy 2-3 tygodnie.
Gwarantuję dotarcie paczki zatrzymanej przez celników - wysyłam bezpłatną paczkę zastępczą.

Nie zajmuję się lekami odurzającymi, uzależniającymi, przeciwbólowymi, psychotropami. Proszę nie pytać mnie o takie leki.

Dziękuję
Janek Krongoon

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.