Leki nie są obojętne na jedzenie
Łączenie tabletek z niektórymi produktami, suplementami diety i ziołami może być niebezpieczne.
Zażywając np. tabletkę przeciwbólową nie zastanawiamy się, czy napój, którym popijamy pigułkę może mieć jakiekolwiek znaczenie dla procesu terapii. Okazuje się, że ma i to bardzo duże.
- Z badań wynika, że już 65-latkowie codziennie zażywają sześć leków recepturowych, do tego jeszcze dochodzą suplementy i zioła - mówi dr n. med. Anna Wojtaszek, kierownik oddziału geriatrii w szpitalu MSW w Bydgoszczy.
Tymczasem wiedza pacjentów stosujących kilka leków (na kilka różnych chorób) na temat interakcji leków z innymi specyfikami, żywnością i ziołami ciągle jest niewielka. Stąd błędy popełniane w farmakoterapii.
Przyjmując leki - w czasie nagłej choroby bądź na stałe - nigdy nie powinniśmy pić alkoholu. Tak popularny paracetamol, w połączeniu z procentowymi napojami, może powodować uszkodzenie wątroby. Łykając go w trakcie posiłku też postępujemy niewłaściwie - jedzenie ogranicza bowiem wchłanianie leku.
Wiele niepożądanych reakcji (nadpobudliwość, nerwowość, zwiększona częstość rytmu serca) może pojawić się u pacjentów, którzy biorąc leki stosowane w chorobach układu oddechowego nie odstawiają np. kawy czy napojów energetyzujących.
Z kolei posiłki obfite w tłuszcze mogą zwiększać wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, co objawia się różnego typu zaburzeniami (np. kurcze mięśni, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia snu, pobudzenie psychoruchowe).
Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne - np. ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy - mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i krwawienie, dlatego sięgając po tabletkę, trzeba wpierw coś przekąsić.
- Ci, którzy biorą leki obniżające ciśnienie (hipotensyjne), muszą wiedzieć, że wiele z nich wchodzi w interakcje z pożywieniem. Skutki są bardzo różne i zależne od stosowanego preparatu - może dochodzić do zmniejszania lub opóźnienia absorpcji leku, spowolnienia wchłaniania, hamowania metabolizmu i zmiany biodostępności - informuje Monika Ameryk, dietetyk z bydgoskiego „Biziela”.
Aby uniknąć interakcji pomiędzy żywnością a lekami powinniśmy przestrzegać kilku zasad: zażywać leki zgodnie z zalecaniami lekarza; popijać leki wodą; jeśli posiłek lub jakiś jego składnik może zaburzyć działanie leku trzeba go zażyć godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po; informować lekarza o tym, że bierzemy inne leki.