Łukasz Winczura

Łękawica. Wiesław Budzik został zabity za to, że był antykomunistą. Ojca stracił w Katyniu. W rodzinnej ziemi spoczął po 73 latach

Wiesław Budzik dopiero po siedemdziesięciu trzech latach mógł spocząć w rodzinnej mogile, która znajduje się na cmentarzu w Łękawicy Wiesław Budzik dopiero po siedemdziesięciu trzech latach mógł spocząć w rodzinnej mogile, która znajduje się na cmentarzu w Łękawicy
Łukasz Winczura

W czwartek, 29 sierpnia, na cmentarzu parafialnym w Łękawicy odbył się powtórny pogrzeb Wiesława Budzika, Żołnierza Wyklętego. Przy trumnie stanęła wojskowa warta honorowa, nad grobem oddano salwę. Hołd złożyli wojewoda, wójt Skrzyszowa, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Było niezwykle podniośle.

W zupełnie innej scenerii przebiegał pierwszy pochówek młodzieńca, który w chwili śmierci miał zaledwie 26 lat.

Mroczny korytarz więzienny przy Montelupich w Krakowie. Ciemna noc, może blady świt. Jest 21 października 1946 roku. Strażnicy przekręcają klucz zamka w celi śmierci, obezwładniają Budzika i wyprowadzają na dziedziniec „kryminału. Tam już czeka pluton egzekucyjny. To coś dziwnego, bo Żołnierzy Wyklętych zabijano zazwyczaj tak zwanym strzałem katyńskim - w tył głowy. Pada seria, później transport na Cmentarz Rakowicki i cichy pogrzeb oraz pochówek w anonimowej mogile. Po to, żeby rodzinie nie przyszło do głowy starać się o ekshumację i powtórny pogrzeb wśród swoich.

W dalszej części przeczytacie między innymi:

 • kim był ojcien naszego bohatera i w jakich okolicznościach został zamordowany,
 • w jakich akcjach podziemia antykomunistycznego uczestniczył Wiesław Budzik,
 • jakie metody tortur w tarnowskim śledztwie stosował wobec niego Lew Sobolew, sowietnik, funkcjonariusz NKWD.
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.