Lekarze ostrzegają: "Czeka nas epidemia zaawansowanych nowotworów"
Onkolodzy spodziewają się nowej epidemii. Epidemii zaawansowanych nowotworów - w tym raka piersi - które rozwinęły się przez ostatnie pół roku, gdy pacjenci ze strachu przed koronawirusem lekceważyli niepokojące sygnały i zaniedbali profilaktykę.
Opolskie Centrum Onkologii, jak wszystkie placówki, wprowadziło procedury bezpieczeństwa dla pacjentów i pracowników. Przed wejściem stoi śluza z namiotem, gdzie mierzona jest temperatura wchodzących. W budynku przygotowano izolatorium dla pacjentów podejrzanych o zakażenie.
Przeorganizowano ruch, aby wchodzący i wychodzący nie spotykali się. Mimo to strach pacjentów pozostał i wciąż jest ich mniej, niż przed epidemią.
W pierwszym półroczu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba hospitalizacji była mniejsza o 6 procent.
Największy spadek - o ponad 11 procent - odnotowano na oddziale chirurgii onkologicznej. W dużej mierze dotyczy to chorych na raka jelita grubego. Do poradni ambulatoryjnych OCO nie przyszło ok. 12 procent pacjentów.
Największy spadek wizyt odnotowano w poradni chorób piersi - o ponad 20 procent.
Pacjenci ze zdiagnozowanym nowotworem rzadko unikają kontynuacji leczenia, ponieważ wiedzą, że rak jest dla nich największym zagrożeniem. Wśród tej grupy są pacjentki z rakiem piersi, które są bardzo świadomą grupą. Dramatycznie jednak spadła w OCO - o 40 procent - liczba profilaktycznych mammografii.
- To oznacza spadek nowych rozpoznań. Niestety, spodziewamy się nowej „epidemii” –epidemii rozpoznawania zaawansowanych raków piersi, bo te kobiety zgłoszą się do nas dopiero za 4-6 miesięcy. A 4 miesiące przy chorobach onkologicznych mają ogromne znaczenie i mogą zadecydować o tym, czy w ogóle zostanie podjęte leczenie i czy będzie ono efektywne - mówi dr Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej.
Koronawirus sparaliżował onkologię. Są nowotwory, w których spadek liczby leczonych pacjentów wynosi 8-12 proc. , ale są też takie, w których wynosi 20-30 proc. Wydaje się nawet o połowę mniej kart DiLO do szybkiej diagnostyki. A rak nie czeka.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień