Legalność z plakietką

Czytaj dalej
Piotr Jach

Legalność z plakietką

Piotr Jach

Obowiązkowe identyfikatory dla taksówkarzy posiada na razie niewiele ponad jedna trzecia z nich. Wniosek o wydanie plakietki złożyło już ponad 2,5 tys. kierowców

Identyfikatory dla licencjonowanych przez miasto taksówkarzy, które miały m.in. rozwiązać problem nielegalnych przewoźników, z jakim borykają się kierowcy posiadający wydane przez gminę licencje na przewóz osób, nadal nie upowszechniły się tak, jak chcieliby tego urzędnicy. Wprawdzie do 1 września br. do Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UrzęduMiasta Łodzi złożono 2518 wniosków o wydanie identyfikatora, jednak odebrało je tylko 1491 przedsiębiorców trudniących się zarobkowym trasportem pasażerów. Wynik być może nie wydaje się zły, aczkolwiek jeśli zestawić go z liczbą wszystkich wydanych licencji, których jest około 3,5 tysiąca, wychodzi na to, że obowiązkowe od 1 lipca br. identyfikatory posiada dopiero 1/3 taksówkarzy. Szczęśliwie dla tych, którzy odpowiedni wniosek już złożyli, a identyfikatora jeszcze nie posiadają, urzędnicy nie zamierzają karać za sam fizczny brak plakietki.

- Wydanie identyfikatora to pewna biurokratyczna procedura, która zajmuje trochę czasu, tak więc na obecną chwilę, jeśli ktoś juz złożył wniosek, a jeszcze identyfikatora nie posiada, uznajemy, że dopełnił obowiązku - mówią urzędnicy Biura Promocji Zatrudnienia.

Na pobłażliwość nie ma jednak co liczyć. Kara za brak identyfikatora, jak również niezłożenie wniosku o takowy, może być dotkliwa, bo jak zapowiada Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej, taksókarze świadczący swoje usługi bez obowiązkowej plakietki moga zostać ukarani odebraniem licencji.

Pierwsze postępowania wyjaśniające w sprawach o brak prawidłowych oznaczeń taksówek już są prowadzone. Na szczęście dla przyłapanych na tym kierowców, zgodnie z prawem o transporcie drogowym (Dziennik Ustaw z 2016 r. poz. 1907), cofnięcie licencji poprzedza się pisemnym ostrzeżeniem przedsiębiorcy, że w przypadku ponownego stwierdzenia naruszenia tych przepisów wszczyna się postępowanie w sprawie pozbawienia uprawnień.

Piotr Jach

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Thomasa

Urząd Miasta jak zwykle prowadzi działania pozorowane. Stworzyli identyfikator, ale nikomu nie chce się kontrolować taksówek. Szkoda było czasu i pieniędzy. Indolencji urzędników ciąg dalszy, a Borsa w szczególności.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.