Leaving Neverland. Nowy świat bez Jacksona, bez gwiazd, bez złudzeń

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Jola Patyna

Leaving Neverland. Nowy świat bez Jacksona, bez gwiazd, bez złudzeń

Jola Patyna

Szanowni Państwo, ladies and gentlemen, witajcie w świecie pozbawionym złudzeń, właśnie opuszczamy Neverland, bajkowy świat Michaela Jacksona. Czy to koniec ery autorytetów i idoli?

Część z nas resztki złudzeń co do Jacko jeszcze miała, prawda? Choć nie powinna. Już w 1993 roku Evan Chandler pozwał Michaela Jacksona, oskarżając go o seksualne wykorzystywanie swego 13-letniego syna, Jordana. Chłopiec podczas rozmów z policją i biegłym psychiatrą opowiedział o intymnych szczegółach nocy spędzanych w sypialni króla popu.

Jego zeznania potwierdziło kilku dawnych pracowników Neverland. Nawet siostra Michaela, La Toya, w wywiadzie dla MTV opowiedziała o pedofilii brata i czekach na wielkie sumy przekazywanych rodzicom krzywdzonych dzieci w zamian za milczenie. Ta sprawdzona metoda - płacenie za ciszę - zadziałała także wtedy. Jackson zawarł ugodę z rodzicami Jordana Chandlera na kwotę 23 milionów dolarów i nie stanął przed sądem.

Płacił za milczenie

I nadal czuł się bezkarny. Do tego stopnia, że dziesięć lat później mówił w wywiadzie dla dziennikarza BBC: „Spanie z chłopcami jest słodkie. Dostaję od nich to samo, co im daję”. Wtedy w sypialni piosenkarza nocował kolejny chłopiec, Gavin Arizo. Mimo licznych dowodów winy zgromadzonych podczas przeszukania rancza Neverland, Jackson ponownie umknął przed wymiarem sprawiedliwości. To właśnie wtedy w jego obronie zeznawał (również wykorzystywany jako dziecko przez piosenkarza) Wade Robson - jeden z dwóch głównych bohaterów dokumentalnego filmu „Leaving Neverland”, który niedawno wstrząsnął opinią publiczną na całym świecie.

Wade Robson oraz James Safechuck potrzebowali wielu lat, żeby zrozumieć, jak bardzo zostali skrzywdzeni w dzieciństwie. I żeby zdobyć się na odwagę, by w końcu o tym opowiedzieć. Ich historie - pełne drastycznych szczegółów - nie pozostawiają nikogo obojętnym. Nawet tych, którzy uważają, że oskarżanie nieżyjącego artysty jest nie w porządku, bo nie może się bronić. Ale za życia Michael Jackson bronił się z doskonałym skutkiem. Wydał na to dwieście milionów dolarów. Tyle - według tygodnika „People” - zapłacił za milczenie rodzinom dwudziestu czterech chłopców, których wykorzystywał seksualnie w czasie swej artystycznej kariery.

Michael Jackson, „King of Pop”, ekscentryczny artysta, muzyczny geniusz. Pedofil. Jego piosenek nie grają już niektóre stacje radiowe, producenci „The Simpson” wycięli go z archiwalnych odcinków serialu. Czy my również wytniemy go ze swoich muzycznych zbiorów i wspomnień? „Muzyka jest niewinna”, „trzeba oddzielić muzykę od zarzutów” - zwracają uwagę muzyk Michał Wiśniewski i dziennikarz Marek Sierocki. Tylko jak to zrobić po obejrzeniu „Leaving Neverland”, gdy mamy przed oczami zdjęcia siedmioletniego Wade’a i dziesięcioletniego Jamesa? Co robić, by podczas słuchania „Billie Jean” nie dopadła nas nieproszona myśl o bezkarnie zniszczonym życiu tak wielu dzieci?

Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jola Patyna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.