Urszula Sobol

Latoszyn Zdrój - usługi i produkty, które służą zdrowiu w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie

Latoszyn Zdrój - usługi i produkty, które służą zdrowiu w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Gmina Dębica do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie zgłosiła Latoszyn Zdrój, najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Jest to nowy punkt na zdrowotnej mapie Polski, z kompilacją usług i produktów, które służą zdrowiu.

Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Powstałe w XVII wieku w Latoszynie uzdrowisko przyciągało kuracjuszy z całego kraju i zagranicy.

- Teraz znów mamy możliwość korzystać z dobrodziejstwa wody, której właściwości lecznicze i przeznaczenie do kuracji pitnych, inhalacji, kąpieli i płukania jam ciała zostały udokumentowane świadectwem Eurofins OBiKŚ w Katowicach. W połączeniu z endogenicznym klimatem i bioklimatem o potwierdzonych świadectwem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie właściwościach leczniczych, walory Latoszyna Zdroju działają na organizm zdrowotnie już od pierwszych chwil spędzonych w tym regionie – opowiada Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. - Znajdą państwo tutaj całą gamę produktów, które pozwolą przywrócić równowagę ducha i ciała. W Zakładzie Przyrodo-Leczniczym czekają wyspecjalizowani rehabilitanci, którzy dobiorą odpowiednie zabiegi oraz ich natężenie do państwa potrzeb- od zabiegów manualnych, po bioprądy i zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych, które są skuteczne w leczeniu chorób reumatycznych, stanów pourazowych, zespołów bólowych i zapobieganiu urazów. Co jest ważne, działamy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także prywatnie - wybór należy do państwa. Z naszych usług korzysta ponad 7 tys. pacjentów miesięcznie. To około 200 tys. zrealizowanych zabiegów.

Chwila relaksu dla zdrowia i ducha

Latoszyn Zdrój to nie tylko zakład przyrodo - leczniczy, z pełni wyposażonymi gabinetami rehabilitacyjnymi. To także basen leczniczy z wodami siarczanowo-wapniowymi oraz park zdrojowy który wykorzystuje lecznicze właściwości zarówno tych wód , jak i endogenicznego klimatu i bioklimatu. W jego skład wchodzą: tężnia solankowa, pijalnia wód leczniczych, amfiteatr do muzykoterapii, ścieżki krajobrazowo-zdrojowe, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Już w XVI wieku mówiło się, że tutejsze wody usuwają wszelkie niemoce.

Co jeszcze oferuje Latoszyn Zdrój? - Całą gamę kosmetyków na bazie leczniczej wody, m.in. balsam do ciała, krem do rąk, krem do twarzy, regenerujący olejek do ciała, sól do kąpieli, peeling do ciała, żel pielęgnująco- rozgrzewający, żel pod prysznic, pielęgnujące i odświeżające mydło, krem do stóp, a w niedługim czasie oferta zostanie poszerzona o butelkowaną, pitną wodę leczniczą – dodaje wójt gminy Dębica. - Chcemy, aby kuracjusze co roku byli zaskakiwani czymś nowym, i dlatego w niedługim czasie będzie można skorzystać z najnowszej generacji inhalatorów ultradźwiękowych oraz saun fińskich suchych.

Plany na przyszłość

Władze Gminy Dębica chcą przywrócić dawną świetność tego magicznego miejsca. - Do zrealizowania tego zadania brakuje infrastruktury wypoczynkowej w postaci hotelu, pensjonatu lub domu wypoczynkowego na terenie malowniczego Uzdrowiska Latoszyn Zdrój, która umożliwiłaby korzystanie ze zdrowotnych właściwości wód siarczanowych nie tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale również pacjentom z odległych terenów Polski – opowiada wójt. - Gmina Dębica prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorem zainteresowanym kontynuacją realizacji projektu hotelowego w Latoszynie. Projekt jest aktualnie na etapie opracowania pełnej koncepcji hotelowej oraz wyłonienia strategicznego partnera, który będzie realizował inwestycję.
Dodatkowo Gmina Dębica zamierza aktywnie wspierać działania przedsiębiorców w zakresie eksploatacji wód geotermalnych w Latoszynie, wykorzystanych do budowy Kompleksu Basenów Termalnych. - W bezpośrednim sąsiedztwie Uzdrowiska w Latoszynie udokumentowane są złoża wód geotermalnych. Na głębokości ok. 1800 m stwierdzono wody o temp 67 0C – wyjaśnia wójt. - Przedsiębiorcy zainteresowani możliwościami wykorzystania tych złóż mogą liczyć na pełne wsparcie władz Gminy Dębica. Ponadto, aby zwiększyć atrakcyjność pobliskich terenów, w planach jest również budowa na ponad hektarowej działce, przy ścieżce krajobrazowo-zdrojowej pomiędzy Grabówką a Magą, obiektów architektonicznych w formie skansenu pn. „Dzieje regionalnej architektury” nawiązującej do budynków z XV w .Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.latoszynzdroj.com lub kontakt telefoniczny: 14 627 92 80, 14 600 52 79.

Urszula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.