Lato, czy nie, w powiecie wschowskim jest bezpiecznie

Czytaj dalej
Fot. Arch. KPP Wschowa
Eliza Gniewek-Juszczak

Lato, czy nie, w powiecie wschowskim jest bezpiecznie

Eliza Gniewek-Juszczak

Nasz powiat śmiało można określić, jako bezpieczny - zapewnia komendant policji insp. Tomasz Kłosowski.

Czy w powiecie wschowskim jest bezpiecznie?
Powiat wschowski śmiało można określić jako bezpieczny, zarówno pod kątem zdarzeń kryminalnych, jak i drogowych. Na wzrost poczucia bezpieczeństwa mają wpływ podejmowane od kilkunastu lat działania prewencyjne poprzez kierowanie do służby w powiecie wschowskim większej ilości patroli prewencji (w tym patroli pieszych), ruchu drogowego i dzielnicowych. Widoczność policjantów, ich szybka reakcja na zdarzenie, bieżący kontakt z obywatelem oraz analiza potrzeb i zgłaszanych przez obywateli zagrożeń pozwala utrzymać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców na dobrym poziomie.

Na co narzekają najczęściej mieszkańcy powiatu wschowskiego?
Debaty społeczne to kolejna narzędzie służące do dialogu z mieszkańcami. Wychodzę z założenia, że są potrzebne. Podczas spotkań poruszane są kwestie wynikające z niewłaściwej infrastruktury drogowej, konfliktów sąsiedzkich, zakłóceń ładu i porządku publicznego, niewłaściwego parkowania.
Jeżeli zgłoszenia są w naszej gestii automatycznie zostają przekazane do realizacji, jeżeli dotyczą zgłoszeń dróg, których gospodarzem są gminy bądź starostwo występujemy ze stosownymi pismami. W szczególności dotyczy to dróg gminnych, powiatowych, w dalszej kolejności chodników i ścieżek rowerowych.
W czasie debat obecni są przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych. Istnieje możliwość bezpośredniego przekazania im uwag i wniosków.
We Wschowie mapa zagrożeń pokazuje przypadki nieprawidłowego parkowania. Jak ten problem widzi policja?
Problem parkowania we Wschowie nie można określić jako coś wyjątkowego. Zgłoszenia naniesione na krajową mapę zagrożeń są weryfikowane i realizowane na bieżąco przez wschowską drogówkę. Problem w tej kwestii polega na tym, że część z kierowców chciałaby zaparkować tuż przy sklepie, a takiej możliwości nie ma. Wschowa nie należy do dużych miast i przejście kilkunastu metrów nie powinno stanowić większego problemu.

Jak młodzież reaguje na spotkania z policją? O co pytają młodzi?
Wschowscy policjanci spotkania profilaktyczne prowadzą już z przedszkolakami. Realizują szereg działań prewencyjnych jak „Bezpieczna Zerówka”, „Bezpieczne Gimnazjum”, „Bezpieczny Przedszkolak”, „Bezpieczne Ferie” „Bezpieczna droga do Szkoły”, „Bezpieczne Wakacje”, „Handel ludźmi’, „Dopalam się sobą”, „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Paski, kaski, odblaski” i jeszcze wiele innych. Kontakty ze szkołami, pedagogami szkolnymi możemy podkreślić, że są bardzo zadowalające. Młodzież najczęściej zadaje pytania dotyczące konsekwencji prawnych posiadania narkotyków, dopalaczy, jak również skutków jazdy pod wpływem alkoholu. Zainteresowane naszą formacją osoby zadają pytania dotyczące naszej pracy i naboru. Mamy podpisane porozumienie z I Zespołem Szkół we Wschowie, gdzie klasy mundurowe uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez naszych policjantów. Uczniowie nabywają wiedzę na temat technik i taktyk interwencji, podstaw prawnych.

Zaczął się sezon letni. Jest więcej pracy?
Mamy w naszym powiecie dwa piękne jeziora – Lgińskie i Jezioro Sławskie. W związku z tym sezon letni obfituje w spotkania z wypoczywającymi na naszych plażach dziećmi i młodzieżą, którzy przyjeżdżają do nas z różnych stron Polski. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim podmiotom zaangażowanym, czuwającym nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.