Kto prezydentem - zapowiada się ostra walka wyborcza w Podkarpackiem

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal

Kto prezydentem - zapowiada się ostra walka wyborcza w Podkarpackiem

Norbert Ziętal

527 komitetów wyborczych zarejestrowali komisarze wyborczy w województwie podkarpackim. Najwięcej, bo 127, Komisarz Wyborczy w Przemyślu, który swoim zasięgiem obejmuje pięć powiatów dawnego województwa przemyskiego.

Do 527 podkarpackich komitetów wyborczych założonych w regionie dochodzą jeszcze komitety działające w skali ogólnokrajowej, zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. To komitety partii politycznych, koalicji, organizacji i wyborców. Łącznie jest ich 28. Oczywiście, tylko niewielka część z tych komitetów wystawi swoich kandydatów na radnych i gospodarzy miast i gmin w Podkar-packiem. Chodzi o takie komitety jak Koalicja Obywatelska (Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej), Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz `15, SLD Lewica Razem czy Polskie Stronnictwo Ludowe.

W Podkarpackiem najwięcej komitetów, 127, zarejestrowanych zostało przez przemyskiego komisarza. I to właśnie w Przemyślu dojdzie do prawdopodobnie najciekawszych wyborów prezydenckich.

Z ponownego ubiegania się o tę funkcję zrezygnował obecny prezydent Przemyśla Robert Choma (stowarzyszenie Regia Civitas, które jest obecnie w koalicji z PiS). Choć na swojego następcę „namaścił” Janusza Hamryszczaka (PiS), obecnego zastępcę prezydenta Przemyśla, to w tych wyborach, w przeciwieństwie do dwóch czy nawet trzech poprzednich kadencji, walka będzie bardzo ostra.

Trzecim kandydatem, ogłoszonym przez SLD Lewica Razem, jest obecny radny miejski klubu SLD Tomasz Kulawik. Platforma Obywatelska ponownie wystawia Wojciecha Błachowicza, tym razem z poparciem innych środowisk, m.in. Nowoczesnej. Jednak czarnym koniem wyborów może się okazać Wojciech Bakun, obecny poseł Kukiz’15, osoba młoda i stosunkowo młoda w polityce. A o osobach zupełnie nowych, zarówno w stosunku do prezydenta jak i radnych, coraz częściej i głośniej mówi się w Przemyślu.

Najbardziej prestiżowe pojedynki wyborcze w regionie odbędą się w sześciu miastach „prezydenckich”. Jednak i w tych mniejszych zapowiada się ostra walka, bez wyraźnego wskazania faworyta.

W Przemyślu do znanych już czterech kandydatów, czyli Janusza Hamryszczaka (PiS), Wojciecha Bakuna (Kukiz `15), Tomasza Kulawika (SLD LR) i Wojciecha Błachowicza (PO), może dołączyć znany happener Artur Gerula, bardziej kojarzony jako Asterix. Zarejestrował swój komitet wyborczy.

Legendarna i obecnie istniejąca już raczej w żartach jest niechęć przemyślan do Rzeszowa. Jednak mieszkańcy Przemyśla już od dawna twierdzą, że chcieliby takiego prezydenta jak obecny gospodarz Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Przykład rozwoju tego miasta i działań jego prezydenta często jest przytaczany nawet podczas oficjalnych dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.
Jednak nic z tego. Tadeusz Ferenc w październiku, jako kandydat Rozwoju Rzeszowa, ponownie powalczy o prezydenturę stolicy województwa. Jego kontrkandydatem będzie Wojciech Buczak (Prawo i Sprawiedliwość), obecny poseł PiS.

W Krośnie na razie wiadomo o dwojgu kandydatów. To Adam Skiba z PiS i Wioletta Wolska ze Stowarzyszenia Mieszkańców Krosna. Jeszcze się nie określił obecny prezydent Krosna Piotr Przytocki, ale raczej trzeba stawiać, że będzie chciał powalczyć o kolejną kadencję.

Sporo kandydatów może się ubiegać o fotel prezydenta Tarnobrzega. Obecnie mówi się aż o ośmiu kandydatach. To Łukasz Dybus, kandydat Koalicji Obywatelskiej i Kamil Kalinka z Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydaci lokalnych, tarnobrzeskich komitetów wyborczych Dariusz Bożek, Bożena Kapuściak, Norbert Kolano, Elżbieta Miernik - Krukurka, Krzysztof Wianecki i Witold Zych.
W Stalowej Woli o reelekcję powalczy obecny prezydent Lucjusz Nadbereżny (PiS). Jako jego kontrkandydatów jeszcze niedawno wymieniało się Jerzego Augustyna, Mariusza Piaseckiego, Andrzeja Szlęzaka i Andrzeja Szymonika.

Kandydatami na prezydenta Mielca będą Grzegorz Ziomek (Kukiz `15), Piotr Wiech, Fryderyk Kapinos (PiS). Być może dołączą kolejni.

Ciekawie zapowiadają się wybory w mniejszych miejscowościach. W Jarosławiu na pewno wystartują kandydat PiS Bogdan Wołoszyn i obecny burmistrz, startujący z lokalnego komitetu, Waldemar Paluch. Ostra kampania w Jarosławiu trwa już dłuższy czas, m.in. na portalach społecznościowych. Co ciekawe, mówi się, że oba obozy mogłyby wystawić innych kandydatów, ale tylko po to, aby w pierwszej turze rozproszyć głosy kontrkandydatowi.

W Przeworsku o fotel burmistrza powalczy obecny gospodarz Leszek Kisiel, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kojder (PiS), były burmistrz Kazimierz Borcz. Zarejestrował się również komitet Jana Pawłowskiego, Rafała Różańskiego oraz Dariusza Łapy. Ten ostatni jest obecnie sekretarzem w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Jego zgłoszenie do wyścigu wyborczego wywołało konsternację w szeregach PiS, gdyż od dawna było ustalone, że kandydatem tego ugrupowania będzie Kojder. W październiku obaj będą kontrkandydatami.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.