Księga łask z Chmielnika. Wierni są wdzięczni Matce Bożej Łaskawej, do sanktuarium ciągną tłumy

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Anna Janik

Księga łask z Chmielnika. Wierni są wdzięczni Matce Bożej Łaskawej, do sanktuarium ciągną tłumy

Anna Janik

Do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w podrzeszowskim Chmielniku ciągną pielgrzymi z Podkarpacia, z Polski, Ukrainy, Francji, Łotwy, a nawet mieszkańcy USA.

Przed wizerunkiem chmielnickiej Pani modlą się 200, a nawet 400-osobowe grupy. Rocznie po trzydzieści kilka pielgrzymek.

- Rekordową była ta licząca blisko tysiąc osób. Wierni wypełnili szczelnie cały kościół. Stali stłoczeni tak, że nie dało się nawet otworzyć drzwi wejściowych - wspomina, przeglądając parafialną kronikę ks. Mariusz Cymbała, kustosz sanktuarium.

Pochodząca z połowy XVII w. świątynia, oprócz tego, że zabytkowa i niezwykle piękna, jest miejscem, gdzie kult Maryi jest do dziś bardzo żywy. Na cyklicznych sobotnich nabożeństwach, na które mieszkańcy mogą przynosić swoje prośby, przychodzą tłumy. Sami wierni nauczyli się, by każdą swoją sprawę, i tę małą, i tę dużą, powierzać Maryi. Przykłady proboszcz mnoży: remont dachu plebanii, przy którym pomagali parafianie. Wypadek, jedna osoba spada z dachu. Pierwsze co robi rodzina po wezwaniu pogotowia, to prośba do proboszcza o modlitwę i mszę przed cudownym wizerunkiem Łaskawej Pani.

- To świadczy o niezwykłej ufności parafian, o ich głębokim przekonaniu, że Maryja faktycznie ich wysłuchuje

- zaznacza ksiądz.

Pierwsza księga zaginęła

Tak jest tu od wieków. Jeszcze za czasów metropolity przemyskiego bp Wacława Sierakowskiego w kościele znajdowała się księga cudów i łask, jakie modlący się mieszkańcy otrzymywali od Maryi. Jej założenie biskup zlecił ówczesnemu proboszczowi, który przystąpił do pracy w 1752 r. Co zawierała i co się z nią stało, nie wiadomo. Prawdopodobnie została zniszczona w czasie galicyjskiej rabacji, bo w późniejszych aktach wizytacyjnych parafii już jej nie ma. Świadectwa cudownych uzdrowień na nowo zaczął zbierać w 1942 r. ówczesny proboszcz parafii. Odręczne zapiski, opatrzone danymi świadków danego zdarzenia, listami samych wiernych, a czasem zapiskami na pojedynczych kartkach prowadzone są do dziś.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • świadectwa uzdrowień
 • historię wizerunku Matki Bożej Łaskawej
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.