Tylko przypadek sprawił, że niemiecka książka medyczna znaleziona na strychu kamienicy w Skarszewach poprowadziła do historii wojennej z Podlasia. Do tragicznej i heroicznej postaci lekarza, który wolał umrzeć, niż przyczynić się do śmierci tysięcy ludzi z łomżyńskiego getta. Do polskiej rodziny, która uratowała życie co najmniej trojga żydowskich dzieci. Do dziewczynek ocalonych z Holokaustu, w dorosłym życiu szukających korzeni - daty swego urodzenia i nazwisk rodziców, których znał lekarz z Łomży.
Lato 2004 r. Edward Zimmermann, badacz dziejów Skarszew i Maciej Mostowy, lokalny przedsiębiorca znany jako „człowiek zainfekowany historią”, postanawiają zbadać strych kamiennicy przy placu Hallera 4. Prowadzi ich miejscowy zdun Benedykt Głodowski, który parę dekad wcześniej podczas prac remontowych zauważył, że pod podłogą ukryte są jakieś papiery.
W dalszej części artykułu przeczytasz niesamowitą historię odkrycia książek medycznych schowanych w czasie wojny, docierania do historii doktora Hepnera i jego dramatycznego życia.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień