Ksiądz Roman J., proboszcz z Małej, był skazany za molestowanie. Biskup Jan Wątroba: jego wina jest wątpliwa

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Anna Janik

Ksiądz Roman J., proboszcz z Małej, był skazany za molestowanie. Biskup Jan Wątroba: jego wina jest wątpliwa

Anna Janik

Ksiądz Roman J., były proboszcz parafii w Małej na Podkarpaciu, w 2012 r. był skazany prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia w zawieszeniu za molestowanie nieletniej. Mimo to bp Jan Wątroba wydał dekret, w którym odstąpił od wymierzenia mu dodatkowej kary „kościelnej”.

Sądowe kłopoty ks. Romana J. ze wsi Mała to jedna z najgłośniejszych tego typu spraw na Podkarpaciu. Wieś, podobnie jak Hłudno, Dębowiec, Lipa i Wysoka k. Łańcuta znalazły się na tzw. „Mapie kościelnej pedofilii w Polsce”, którą opublikowała niedawno fundacja „Nie lękajcie się”, pomagająca ofiarom księży pedofilii.

Ksiądz Roman J. był znaną postacią nie tylko w swojej wsi. W 1994 r. założył katolicką rozgłośnię diecezji rzeszowskiej - Radio Via. Jako miłośnik motocykli organizował zjazdy, na które przyjeżdżały tysiące osób. Często gościł w mediach i był bardzo lubiany przez parafian. Do czasu aż w 2009 r. jedna z dziewczynek, którą ksiądz uczył religii nie opowiedziała znajomemu policjantowi, co spotkało ją ze strony katechety. Ruszyło prokuratorskie śledztwo, w trakcie którego ks. Roman J. trafił nawet do tymczasowego aresztu.

Prokuratura: ksiądz Roman J. molestował cztery dziewczynki

Zdaniem prokuratury w latach 2003-2008 ksiądz Roman J. molestował co najmniej 4 dziewczynki, a z jedną obcował płciowo. Sąd uznał jednak, że wobec trzech dziewczynek kapłan dopuścił się jedynie naruszenia nietykalności cielesnej, a jego występek się przedawnił. Skazany został za molestowanie jednej nastolatki na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery.

Zgodnie z kościelną procedurą w sprawie księdza toczył się także proces kanoniczny. Jakie czynności się na niego składały, tego kościół nie zdradza. Rezultatem procesu jest dekret, wydany przez biskupa. W ramach dekretu pozasądowego można odłożyć wymierzenie kary, powstrzymać się od wymierzenia kary, albo wymierzyć karę mniejszą.

W dalszej części artykułu:

 • dlaczego biskup odstąpił od wymierzenia kary "kościelnej"
 • co napisał w dekrecie
 • komentarz socjologa religii dr Leszka Gajosa
Pozostało jeszcze 61% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

slaczny

Czyli róbta tak dalej ! Prosty komunikat, biskup was obroni . . . WSTYD.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.