Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ksiądz Radosław Rakowski: Mi się nic nie należy, to jest mi dane przez ludzi, którym służę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Mikołaj Woźniak

Ksiądz Radosław Rakowski: Mi się nic nie należy, to jest mi dane przez ludzi, którym służę

Mikołaj Woźniak

- Do Kościoła należy kilka milionów osób. W tym przypadku trudno zmieniać rzeczywistość, w której się żyje – trzeba się z nią pogodzić. Żyjemy w kraju katolickim, Kościół jest dosyć duży i ma wpływ na życie społeczne - komentuje ks. Radosław Rakowski, duszpasterz akademicki z Poznania. Rozmawiamy z nim o rozdziale państwa od Kościoła i finansowaniu go. Z propozycją regulującej to ustawy wyszła ostatnio Inicjatywa Polska.

Likwidacja Funduszu Kościelnego, zaprzestanie finansowania lekcji religii w szkołach i składek ubezpieczeniowych duchownych z funduszu państwa. To zakłada projekt ustawy zaproponowany przez Inicjatywę Polską. Będą zbierane podpisy pod związaną z nim petycją. Podpisałby się ksiądz?

Ks. Radosław Rakowski: Zacznijmy od tego, że dziś religia jest przedmiotem dodatkowym, a nie przymusem. Od 10 lat uczę w technikum i za każdym razem młodzież i rodzice mają możliwość decyzji o uczęszczaniu na religię. Uczniowie chodzą, mimo że mają po 18, 19 lat. W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 na Jeżycach, gdzie uczę, powiedziałem, że będziemy zbierać podpisy pod tą inicjatywą. Uczniowie byli zdziwieni, że proponuje to ksiądz. Chciałem sprawdzić co powiedzą. Stwierdzili, że byłoby im przykro, gdyby religii nie było i chcą, żeby została.

Czytaj też: Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar - ksiądz Radek Rakowski o książce, ateistach i coachingu

Ale czy ksiądz podpisałby się pod petycją?

W dalszej części rozmowy między innymi:

 • Fundusz Kościelny, państwowe dofinansowanie składek ubezpieczeniowych – to się duchownym należy?
 • Religia w szkołach powinna być finansowana przez związki wyznaniowe czy państwo?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.