Ks. Marek Mastalski ze Szczawnicy na misji w sercu Afryki

Czytaj dalej
Fot. archiwum ks. Marka Mastalskiego
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Ks. Marek Mastalski ze Szczawnicy na misji w sercu Afryki

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Pochodzący ze Szczawnicy ksiądz Marek Mastalski na Czarnym Lądzie pracuje od 1992 roku. Jest proboszczem w parafii w Bimbo, w Republice Środkowoafrykańskiej. Opowiada, jak tamtejsi ludzie przeżywają wiarę, jak obchodzą święta i jak my, Europejczycy, możemy im pomóc.

Republika Środkowoafrykańska, leżąca w samym sercu najbiedniejszego kontynentu, jest dwa razy większa od Polski, lecz zamieszkują ją ledwie cztery miliony ludzi.

Biedna, targana niepokojami, zacofana. Ale przecież Bóg rodzi się też tu.

Walka o wpływy

Położenie Republiki jest fatalne. To obszar pełen niepokojów.

Granice państwa - zwłaszcza z Czadem, Sudanem i Republiką Konga - są od dziesięcioleci terenem działań oddziałów paramilitarnych i bojówek etnicznych. Próby kontrolowania tych terenów przez władze w Bangi, stolicy Republiki, nie powiodły się.

Kraj pogrążył się w jeszcze większym chaosie po tym, jak muzułmańscy rebelianci obalili prezydenta w 2013 roku. Doszło do fali zbrojnych starć między bojówkami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Mimo pojawienia się w sił pokojowych ONZ, wciąż jest tu niespokojnie.

W dalszej części tekstu:

  • jak wygląda prowadzenie duszpasterstwa w Bimbo 
  • czy pracujący tam misjonarze czują się bezpieczni
  • jakimi ludźmi są Afrykańczycy

 

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.