Krzysztof Panas, płatnerz Łańcuta. Szlifuje stal i kuje szable jak przed wiekami

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Krzysztof Panas, płatnerz Łańcuta. Szlifuje stal i kuje szable jak przed wiekami

Andrzej Plęs

Krzysztof Panas, płatnerz z Łańcuta, pół wieku kuje broń białą. Szlifuje szlachetną stal ręcznie, na kamieniu, jak przed wiekami. Do sztuki obróbki stali demasceńskiej dochodził sam. A wszystko wedle odwiecznej sztuki tworzenia.

Na ścianach domu Krzysztofa Panasa w Łańcucie polskie szable husarskie, rapiery, karabele i szpady, na tradycyjnych stojakach - japońskie katany, wakizashi i tanto. Co nie może wisieć, bo już brakuje miejsca, to leży: sztylety i japońskie noże aikushi. Większość z nich sam wykuł i - co mocno podkreśla - tradycyjnymi metodami. Pozostałe i nieliczne to pozyskane z egzotycznych stron świata, wyjątkowe w swojej formie, egzemplarze broni białej.

Pół wieku kuje broń białą i wcale nie zamierza przestać.

- Dla mnie szczęście jest wtedy, kiedy w życiu robisz to, co i tak byś robił, bo to uwielbiasz, a jednak jeszcze ci za to płacą - definiuje.

A na początku wcale nie płacili, wręcz problemy stwarzali.

***

Na początku zbierał monety, jako że i jego ojciec zbierał. Szabla w domu, owszem, była, bo ojciec przed wojną służył w XIII Pułku Artylerii Konnej i szablę żołnierską na pamiątkę zachował, ale Krzyś omijał ją wzrokiem, jak kolejny domowy gadżet. Dopóki sąsiad - lekarz nie kupił telewizora, pierwszego w okolicy. Tłum dzieciaków zbierał się u doktora na seanse, pięcioletni Krzyś przywarł do ekranu, kiedy w popularnonaukowym programie profesor Nadolski zaczął opowiadać o polskiej szabli husarskiej z XVII w.

- W jednej chwili przeszło mi zbieranie monet, a naszło zbieranie szabel - opowiada.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak Krzysztofowi Panasowi udało się podstępem wykonać pierwszą szablę
 • jak przekonał pierwszego sekretarza w Łańcucie, że potrzebna mu kuźnia
 • jak uczył się wyrobu stali damasceńskiej
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.