Kraków nie utonie w śmieciach podczas Światowych Dni Młodzieży

Czytaj dalej
Fot. fot. MPO
Paulina Szymczewska

Kraków nie utonie w śmieciach podczas Światowych Dni Młodzieży

Paulina Szymczewska

Czystość miasta. MPO ponadtrzykrotnie zwiększy swą wydolność. Przybędzie pojemników na odpady, a pielgrzymi dostaną 120-litrowe worki.

1500 osób pracujących siedem dni w tygodniu, 480 specjalistycznych aut do sprzątania miasta, 1400 dodatkowych pojemników na odpady rozstawionych w różnych rejonach miasta, ponad 6 mln worków na śmieci do rozdania pielgrzymom - tak Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży.

- Podczas tego wydarzenia Kraków nie utonie w śmieciach. Mamy wystarczająco dużo sił i środków. Sprzątanie całego miasta będzie się odbywało na bieżąco. Postaramy się, by mieszkańcy nie odczuli uciążliwości - zapewniają pracownicy MPO.

Ta miejska jednostka do ŚDM przygotowuje się już grubo ponad rok. Pod tym kątem były w ostatnim czasie realizowane wszystkie remonty sprzętu, inwestycje, zakupy itp. - Utrzymanie czystości i porządku w czasie, gdy w ciągu tygodnia do 750-tysięcznego miasta może przyjechać nawet ponad 2 mln pielgrzymów, jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym - przyznaje rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

W ostatnim czasie, z myślą o ŚDM MPO kupiło 68 specjalistycznych wozów (głównie polewaczek i zamiatarek), a także 1400 dużych pojemników na odpady (zwykłe i segregowane), które będą dostawiane w miejscach gromadzenia się i noclegów pielgrzymów. - Mamy ponadto w zapasie kolejnych 4300 pojemników - w razie gdyby były gdzieś potrzebne - informuje Odorczuk.

Prócz tego MPO przygotowało 6,2 mln worków (120-litrowych, żółtych) dla pielgrzymów. Wolontariusze będą je rozdawać przed uroczystościami na Błoniach, w Łagiewnikach, w Brzegach i podczas imprez towarzyszących. - I dla pielgrzymów, i dla nas to najwygodniejsza forma pozbywania się śmieci. Decydując się na nią, wzorowaliśmy się na doświadczeniach organizatorów ŚDM z Berlina i Madrytu - wyjaśnia rzecznik MPO.

Krakowianie wytwarzają miesięcznie około 26 tysięcy ton odpadów. W ciągu zaledwie tygodnia ŚDM przybędzie dodatkowo nawet 12 tys. ton. Dlatego MPO ponadtrzykrotnie zwiększy swą wydolność: wstrzymane urlopy, wydłużone godziny pracy wszystkich pracowników, pełna gotowość 24 godziny na dobę, ekipy sprzątające rozlokowane w całym mieście - patrolujące teren i reagujące na bieżąco (zwłaszcza podczas przemarszu dużych grup pielgrzymów) itp.

Jako że MPO większość sił skieruje na działania związane z ŚDM, zawieszone zostaną (od 18 lipca do 5 sierpnia) wszystkie dodatkowe programy dla mieszkańców, czyli te dotyczące zbiórki odpadów zielonych, wielkogabarytowych, tekstyliów i elektroodpadów.

Natomiast odbiór śmieci od krakowian będzie odbywał się jak zwykle (według stałych harmonogramów). Czasem w niektórych rejonach miasta mogą jednak wystąpić problemy z dojazdem ekip wywożących śmieci. - Dlatego prosimy o niezabieranie wystawionych rano pojemników, jeżeli nie zostaną one od razu opróżnione. Niewykluczone, że ekipa przyjedzie po nie nawet dopiero wieczorem - tłumaczy Piotr Odorczuk.

MPO uruchomiło też dla mieszkańców i pielgrzymów specjalne, całodobowe łącze telefoniczne bezpośrednio do dyspozytorni głównej MPO (10 stanowisk, również z obsługą w języku angielskim), dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można zgłaszać interwencje - np. że gdzieś jest problem z nieodebranymi śmieciami lub że w danym miejscu trzeba posprzątać. Można dzwonić pod nr tel. 12 646-23-61 albo pisać maile na adres interwencje24h@mpo.krakow.pl.

Taksówki, komunikacja miejska i strefa parkowania podczas ŚDM

Taksówki będą mieć prawo wjazdu do wszystkich trzech stref ograniczonego ruchu, na które zostanie podzielone miasto. Nie wjadą jedynie do najbardziej newralgicznych punktów, szczególnie na al. 3 Maja.

W komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone duże zmiany, np. od 26 do 31 lipca (po godz. 9) część stałych linii będzie zawieszana, a w ich miejsce uruchamiane będą specjalne linie korytarzowe - tramwajowe i autobusowe, kursujące z częstotliwością co 3-5 minut (szczegóły: www.sdminformacjadrogowa.pl). Wyznaczone zostaną również dodatkowe buspasy (np. na Opolskiej, Nowohuckiej, Konopnickiej), które ułatwią przemieszczanie się między strefami.

Strefa płatnego parkowania będzie w trakcie ŚDM funkcjonować jak zwykle. Parkomaty będą włączone i należy wnosić opłaty.

Kurierzy będą mogli rozwozić przesyłki w czasie ŚDM, ale będą musieli mieć specjalne identyfikatory dla służb technicznych. Na podobnych zasadach działać mają m.in. firmy ochroniarskie.

Dostawa pizzy. Urzędnicy z ZIKiT radzą, by w ostatnim tygodniu lipca najlepiej zamawiać pizzę z lokalu znajdującego się w tej samej strefie, w której mieszkamy.

Więcej informacji o ŚDM: www.krakow.pl, infolinia 12 616-86-06.

(ARM)
paulina.szymczewska@dziennik.krakow.pl

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.