Kraków Airport gotowy na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. fot. Kraków Airport
Rozmawiał Marek Długopolski

Kraków Airport gotowy na ŚDM

Rozmawiał Marek Długopolski

Rozmowa. - Spodziewamy się około 30 tysięcy pielgrzymów - mówi Radosław Włoszek, p.o. prezesa Zarządu Kraków Airport.

- Jak Kraków Airport jest przygotowany na Światowe Dni Młodzieży?

- Już na początku lipca pasażerowie będą mogli skorzystać z 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej zlokalizowanych bliżej punktów kontroli bezpieczeństwa, dodatkowego punktu kontroli bezpieczeństwa, trzech dodatkowych gate’ów, w tym jednego prowadzącego do trzeciego rękawa.

Poszerzona zostanie też oferta komercyjna - o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. Powstaną dwa nowe punkty gastronomiczne w tzw. strefie Schengen - tj. kawiarnia z widokiem na płytę oraz restauracja. Pasażerowie podróżujący w klasie biznes będą zaś mogli skorzystać z przestronnego salonu Business Lounge. W części ogólnodostępnej powstanie specjalny pokój dla rodziców z małymi dziećmi. Zostanie też oddany do użytku nowy parking terenowy, z którego będą korzystali zarówno pasażerowie, jak i pielgrzymi.

- Czy nowy terminal będzie gotowy przed ŚDM?


Autor: Joanna Urbaniec

- Zakończony zostanie drugi etap inwestycji związany z modernizacją terminalu. Po ŚDM pozostanie jeszcze do zrobienia trzecia - ostatnia część inwestycji. Jest ona realizowana „pod ruchem”, a harmonogram został sporządzony w ten sposób, aby zapewnić pełną przepustowość w czasie wakacyjnego szczytu. Po zakończeniu trzeciego etapu zostaną oddane do użytku m.in. kompleks VIP, taras widokowy, dodatkowe check-iny i gate’y, stanowiska rent a car oraz nowe powierzchnie komercyjne.

- Ilu pasażerów lotnisko dodatkowo spodziewa się w czasie ŚDM?

- Jeżeli utrzymane zostanie obecne tempo wzrostu, to spodziewamy się około 30 tysięcy pielgrzymów. Obecna dobowa przepustowość lotniska wynosi 29 tysięcy pasażerów. Tymczasem w wakacje, wliczając ruch związany z ŚDM, szacujemy, że w ciągu doby będzie korzystać z naszej infrastruktury około 20 tysięcy osób.

- Linie lotnicze zapowiadają dodatkowe rejsy, większe samoloty, kolejne czartery?

- Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in.: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines. Łącznie - razem z czarterami - w czasie ŚDM pasażerowie będą mieli do dyspozycji około 22 tysięcy dodatkowych miejsc w samolotach.

- Skąd przyleci najwięcej pielgrzymów?

- Najprawdopodobniej z Włoch.

- Czy jesteście w stanie przyjąć każdy samolot?

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie około 100 samolotów na dobę - to są maksymalne możliwości operacyjne zapewniające bezpieczeństwo operacji lotniczych na ziemi. Oznacza to, że przy obecnej liczbie rejsów regularnych możemy przyjąć około 30 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę.

- Jeśli będzie duży ruch na ŚDM, to czy będą ograniczenia dla linii tradycyjnych lub niskokosztowych?

- Nie przewidujemy żadnych ograniczeń dla regularnych połączeń lotniczych, bez względu na to, czy są to linie niskokosztowe czy tradycyjne.

- Czy pasażerowie mogą spodziewać się jakichś utrudnień?

- Na lotnisku nie spodziewamy się większych utrudnień. Są opracowane specjalne „ścieżki” dla pasażerów, którzy będą podróżowali do Krakowa w związku z ŚDM. Wolontariusze ŚDM, przeszkoleni przez pracowników Kraków Airport, będą pomagali podróżnym w przemieszczaniu się z lotniska do kolejnych środków transportu. Oczywiście mogą pojawić się przejściowe spiętrzenia ruchu pasażerskiego, ale tylko w przypadku nagromadzenia lotów w jednym czasie. Mogą być także utrudnienia na drogach dojazdowych do lotniska, dlatego zalecamy pasażerom dojazd do lotniska pociągiem.

Rozmawiał Marek Długopolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.