Kościół w Polsce coraz mniejszy. Spada liczba osób chodzących na niedzielne msze święte
Kościół katolicki właśnie opublikował dane dotyczące religijności Polaków. Wynika z nich, że liczba osób chodzących na niedzielne msze święte nadal spada i jest najniższa od czasu robienia tego typu badań. Liczba praktykujących spadła w skali roku o ponad 3 proc.
Każdej jesieni we wszystkich parafiach odbywa się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach (tzw. dominicantes) św. oraz przystępujących do komunii św. (tzw. communicantes). Na tej podstawie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego bada religijność Polaków.
Z opublikowanych danych za 2016 wynika, że o ponad 3 proc. zmniejszyła się liczba chodzących na niedzielne msze św. Wynosi ona 36,7 proc., a rok wcześniej – 39,8 proc.
Kalisz najbardziej religijny
W naszym regionie najliczniej odwiedzane są kościoły w diecezji kaliskiej (41,7 proc.), a najmniej wiernych chodzi na niedzielne msze święte w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, do której należy północ województwa (24,4 proc.). W diecezji poznańskiej w niedzielnych praktykach uczestniczy 38,3 proc. wiernych, a w diecezji gnieźnieńskiej 36,5 proc.
Dla porównania w 1980 roku w niedzielnych mszach uczestniczyło 51,0 proc. wierzących, a w 1989 roku – 46,7 proc.
W dalszej części artykułu:
- W których diecezjach w kraju jest najwięcej chodzących do kościoła?
- Gdzie jest najwięcej przystępujących do komunii?
- Dlaczego maleje religijność Polaków?
- Co jest przyszłością katolicyzmu?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień