Kościół w Koszalinie: Synod - czas poszukiwań

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Piotr Polechoński

Kościół w Koszalinie: Synod - czas poszukiwań

Piotr Polechoński

W sobotę rozpoczął się II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W wypełnionej po brzegi koszalińskiej katedrze stawili się m.in. wszyscy biskupi pomocniczy diecezji, a także 150 księży - diecezjalnych i zakonnych.

Przed rozpoczęciem modlitw przeszedł orszak, któremu przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk (na zdjęciu). Orszak wprowadził do kościoła relikwie patronów diecezji: św. Wojciecha i św. Maksymiliana Kolbe. - Święci Wojciech i Maksymilian, nasi patroni, byli ludźmi nieprzeciętnej i odważnej wiary i miłości. Rozpoczynamy odważny czas poszukiwań - mówił bp Edward Dajczak. - Bardziej niż sędziami bądźmy tymi, którzy zrobią to jak Pan, który przygarniał.

Rozpoczęty w sobotę II Synod Diecezji - Koszalińsko - Kołobrzeskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu diecezji. Drugi synod ma odpowiedzieć na szereg pytań, także tych najtrudniejszych: dlaczego coraz mniej osób przychodzi do kościoła, dlaczego coraz mniej osób przyjmuje komunię, dlaczego jest tak mało powołań, dlaczego księża odchodzą od wiary, dlaczego w naszym regionie tak dużo rodzin jest rozbitych.

- Rozpoczął się etap osłabienia Kościoła. Jest pogaństwo wewnątrz niego, które polega na przyjmowaniu sakramentów bez wiary - mówił w czasie sobotniej homilii biskup Edward Dajczak. - Żyjemy w Kościele, w którym większość ochrzczonych wygląda jakby była „spoganiała”. Nie ma ich na niedzielnej Eucharystii. Przychodzą tylko po sakramenty, nie mówią o wierze. Owszem, mówią o chrzcie, Komunii, ale nie o wierze. Takie chrześcijaństwo jest martwe - podkreślał. I dodawał: - Potrzebny jest Kościół mocny, który będzie jak rdzeń, do którego będą mogli przychodzić ci, co się w życiu słaniają. Bardziej niż sędziami bądźmy tymi, którzy zrobią to jak Pan, który przygarniał - mówił biskup.

II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został zwołany 11 czerwca 2016 roku, podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Kołobrzegu. Od tamtego czasu w diecezji trwały różnego rodzaju spotkania, rekolekcje, konferencje związane z mającym się rozpocząć synodem.

W trakcie sobotnich uroczystości koszalińscy biskupi wręczyli też członkom jedenastu synodalnych komisji tematycznych oraz komisji głównej, teologicznej i prawnej, dekrety powołujące ich w składy komisji (30 proc. członków komisji to ludzie świeccy). - Podejmą one trud rozeznawania dróg, które wskaże nam Pan - mówił biskup Edward Dajczak (komisje tematyczne spotkają się po raz pierwszy na pewno jeszcze przed Wielkanocą).

Podobnie jak pierwszy synod - który rozpoczął się w 1986 roku - także drugi synod potrwa kilka lat.

Piotr Polechoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.