Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie zaprasza wszystkie osoby i rodziny z terenu powiatu kościańskiego, które chciałyby pełnić funkcję rodziny zastępczej.
- Pełnienie tej ważnej misji, jaka jest rodzicielstwo zastępcze, niesie zarówno wiele trosk i problemów, jak również radości i satysfakcji. Wszystkie dzieci potrzebują szczególnej troski, opieki i miłości. Najlepszym dla nich miejscem jest dom rodzinny. Jednak z różnych powodów zdarza się, że niektóre dzieci nie mogą przebywać w środowisku rodzinnym. Wówczas opiekę nad nimi przejmują rodziny zastępcze - czytamy w informacji przygotowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie.
Obecnie na terenie powiatu kościańskiego funkcjonuje 79 rodzin zastępczych, gdzie przebywa łącznie 121 dzieci. Wśród tych rodzin, 8 to rodziny zawodowe, w których przebywa 34 dzieci, 23 niezawodowe, u których mieszka 27 dzieci, 47 rodzin spokrewnionych, u których przebywa 55 dzieci oraz 1 rodzinny dom dziecka, w którym przebywa 5 dzieci.
Warto dodać, że tzw. rodzina zastępcza to nie jest forma adopcji. Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba samotna. Opieka sprawowana nad dzieckiem w ramach rodziny zastępczej jest opieką czasową. Dziecko przebywające w rodzinie zastępczej może wrócić do swojej rodziny, może także być adoptowane lub się usamodzielnić.
- Osoby, rodziny zainteresowane niesieniem pomocy dzieciom, które chciałyby odnaleźć utracony spokój oraz nowy dom zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie przy ul. Gostyńskiej 38 lub do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 65 511 01 66, 65 12 02 17 oraz 669 250 002
- informuje PCPR w Kościanie.
Osoby chcące założyć rodzinę zastępczą przejdą odpowiednie szkolenie w PCPR. Centrum także zapewnia wsparcie i pomoc dla rodzin zastępczych. Zapewnia również pomoc prawną osobom sprawującym rodzinną pieczę zastępczą, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego.
- Rodzicielstwo zastępcze to trudna misja. Pełna zagadek, poświęceń, trudu codziennego i zmęczenia. Bycie rodzicem zastępczym nie daje gwarancji szybkiego sukcesu wychowawczego, wręcz odwrotnie - rodzic zastępczy jest zobowiązany do dostrzegania tych najmniejszych kroków dziecka, by po latach złożyć je w całość i powiedzieć „ ...udało nam się na tyle, na ile było to możliwe, to nasz wielki sukces” - czytamy w informacji PCPR.