Korupcja i przekroczenie uprawnień - 6 lat więzienia dla Anny Habało, byłej prokurator apelacyjnej w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Korupcja i przekroczenie uprawnień - 6 lat więzienia dla Anny Habało, byłej prokurator apelacyjnej w Rzeszowie

Andrzej Plęs

Sześć lat pozbawienia wolności i 10 lat zakazu sprawowania funkcji związanych z tworzeniem i egzekwowaniem prawa za przestępstwa korupcyjne i przekroczenie uprawnień – tak zdecydował tarnowski sąd rejonowy wobec Anny Habało, byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Jej samej nie było na sądowej sali podczas ogłaszanego wyroku.

Wina oskarżonej nie budzi wątpliwości – uzasadniała sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie Małgorzata Adamczyk, która odczytała brzmienie wyroku. Byłą panią prokurator pogrążyły zeznania świadków, ale nade wszystko treść jej rozmów telefonicznych z osobami trzecimi, jakie zarejestrowali przy pomocy podsłuchów agencji Centralnego Biura Śledczego. Na wysokość wyroku miała wpływ także postawa oskarżonej, która konsekwentnie nie przyznawała się do winy, a na sali sądowej podczas kilkudziesięciu rozpraw ani raz nie wykazała skruchy.


- Materiał dowodowy pozwolił na przypisanie oskarżonej wszystkich sześciu zarzucanych jej czynów. Opiera się nie tylko na zeznaniach świadków, dokumentach, ale przede wszystkim na materiałach z kontroli operacyjnej, która pozwalała na utrwaleniu treści rozmów oskarżonej z najistotniejszymi świadkami

– uzasadniała sędzia Małgorzata Adamczyk.

W ten sposób sędzia odniosła się do zarejestrowanych rozmowach Anny Habało m. in. z przedsiębiorcą paliwowym Marianem D., który miał ja korumpować i jej partnerem Zbigniewem N., niegdyś prokuratorem okręgowym w Rzeszowie, również oskarżonym za przestępstwa korupcyjne.

- Oskarżona konsekwentnie nie przyznawała się do winy, przerzucała odpowiedzialność na inne osoby, a jej wyjaśnienia stanowią wyłącznie jej linię obrony – uzasadniała sędzia. - Twierdziła, że postępowanie jest zemstą polityczną za nadzorowane przez nią postępowania prokuratorskie. Oskarżona, jako osoba dorosła i doświadczona życiowo musiała zdawać sobie sprawę z tego, że jej zachowanie jest sprzeczne z prawem. Wymierzona oskarżonej przez sąd kara jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości jej czynów.

Na korzyść oskarżonej sąd uznał jej wcześniejszą niekaralność, jednak „nie znajdując żadnej innej okoliczności łagodzącej”.

- Tylko kara adekwatna, a taką jest kara sześciu lat pozbawienia wolności, pozwoli na to, by oskarżona miała możliwość przemyśleć swoje zachowania, by wyciągnąć z nich wnioski – tłumaczyła wysokość wyroku sędzia Adamczyk.

O wszystkich winach Anny Habało przeczytasz w dalszej czesci artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.