Zbliża się kolejna edycja Rybobrania i ponownie otworzy go kolorowy korowód. Pochody przez Krosno Odrzańskie były organizowane już znacznie wcześniej...
Kolorowa parada Rybobraniowa to jedno z najważniejszych i najbardziej efektownych wydarzeń w Krośnie Odrz. Kilkuset mieszkańców, w tym dorośli, młodzież oraz dzieci, przebrani w kolorowe stroje, z uśmiechami na ustach przemierzają ulice miasta, ogłaszając otwarcie jednej z największych imprez w powiecie krośnieńskim oraz województwie lubuskim.
Oczywiście korowody podczas Rybobrania to nie jest jakaś nowość w Krośnie Odrzańskim. Jeden z takich pochodów można było zaobserwować w 1905 roku. Dzięki zdjęciu, które udało się zdobyć historykowi, Pawłowi Widczakowi, możemy częściowo przenieść się w tamte czasy. Dlaczego w ogóle wtedy pochód był organizowany?
Był to korowód z okazji 900-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Krośnie - mówi P. Widczak, prowadzący portal internetowy z historycznymi zdjęciami - Crossen an der Oder.
- Na zdjęciu widzimy Damm Straße (obecnie północny odcinek ulicy Grobla). W tym dniu w restauracjach, na ulicach oraz przede wszystkim na rynku odbywały się różnego rodzaju występy artystyczne, pokazy, przemówienia notabli etc. - wymienia Widczak.
Co kilkanaście metrów na szlaku korowodu ustawieni byli policjanci. Mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń, zakładów pracy ochoczo uczestniczyli w krośnieńskim korowodzie. Każdy chciał się zaprezentować.
- Na przykład firma rodzinny Butting zajmująca się produkcją rur. Pracownicy wykonali konstrukcję przypominającą człowieka. Jej ręce stanowiły rury - opisuje historyk.
Na dole zdjęcia widać stolarzy, którzy stworzyli miniaturowy dyliżans. Za nimi druga grupa stolarzy, niosących kołyskę. Krośnianie, którzy nie zgromadzili się na rynku, wyglądali z okien osłaniając się parasolami przed promieniami słonecznymi. Był to bardzo upalny lipiec 1905 roku.
- Zielonym krzyżykiem oznaczyłem kamienicę, w której urodził się słynny krośnianin - Klabund w 1890 r. - podkreśla Widczak.
Zdjęcie wykonał F. Rieschke z Wrocławia, a z nich okolicznościowe pocztówki stworzył krośnieński fotograf i właściciel małej drukarni - Emil Koch.