Korowód cofnie nas do czasów księcia Mieszka I
Pod patronatem prezydenta RP w sobotę odbędą się w Międzyrzeczu diecezjalne i regionalne obchody 1050-lecia chrztu Polski. Będzie korowód, ale nie tylko.
„Gdzie chrzest, tam nadzieja!” - pod takim hasłem odbyły się w kwietniu centralne obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu. Obchody w woj. lubuskim i diecezji zielonogórsko - gorzowskiej odbędą się w sobotę w Międzyrzeczu. Dlaczego tu? W 1001 r. przybyli w okolice Międzyrzecza eremici z Italii: św. Benedykt z Benewentu oraz św. Jan z Wenecji. Z czasem dołączyli do nich św. Mateusz i św. Izaak. Wraz z pomocnikiem św. Krystynem ponieśli oni śmierć męczeńską w 1003 roku. Już po roku papież Jan XVIII ogłosił ich męczennikami i polecił wpisać do katalogu świętych. Święci z Międzyrzecza są zatem pierwszymi chrześcijańskimi męczennikami na polskiej ziemi.
Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. O 10.15 będzie nabożeństwo ekumeniczne. O 10.30 - wykład „Chrzest 966”- prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rocznicowy korowód rozpocznie się o 11.15.
Korowód przeniesie nas do roku 966, wraz z Mieszkiem I, Dobrawą i biskupem Jordanem (dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4), następnie w rytmie dźwięków zespołu Antiquo More ( Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 1) poprowadzi nas ulicą Zachodnią do Ratusza. Zobaczymy przedszkolaków wraz z rodzicami przebranych w średniowieczne szaty, powstańców wielkopolskich ze Szkoły Podstawowej nr 3, harcerzy ze Szkoły Podstawowej nr 2, w ludzi epoki wojennej wcielą się uczniowie Gimnazjum nr 2. Grupy historyczne poprowadzi wybrany święty, a wszystko w tempie bębnów i werbli, a także innych instrumentów, na których będą grać barwnie ubrani muzycy z Zespołu Muzyki Dawnej Antiquo More. Korowód zamkną wszyscy wierni prowadzeni przez świętego Jana Pawła II. Pod Ratuszem odbędzie się symboliczne ochrzczenie Mieszka I, które stanie się wstępem do Eucharystii pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego (o 12.00). O 14.00 będzie koncert chóru „Piccolo” z Międzyrzecza oraz Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego.
W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej jutro od 8.00 do 18.00 będzie wystawa poświęcona chrystianizacji Europy i Polski - „Tempora Christiana”.