Koronkowa robota o hiszpańskiej inkwizycji

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Maciej Wijatkowski

Koronkowa robota o hiszpańskiej inkwizycji

Maciej Wijatkowski

Prace nad „Czarną legendą” zajęły Annie Karbownik 15 lat. Trylogia przenosi nas do czasów średniowiecza, religijnego fanatyzmu i szalejących epidemii.

Pani powieść to czas Tomása de Torquemady, spowiednika, doradcy i wreszcie - inkwizytora i zausznika Izabeli Kastylijskiej.
To były bardzo mroczne czasy w historii Hiszpanii, w rzeczywistości był to pierwszy system totalitarny w Europie. Państwo w państwie. Określenie „czarna legenda” utrwaliło się w świadomości pokoleń jako określenie zbrodni dokonanych przez Świętą Inkwizycję. Działalność tej organizacji to jedna z największych tajemnic Kościoła katolickiego, nadal do końca niepoznana, choć istniała 600 lat i pozostawiła po sobie setki dokumentów. To także wciąż temat tabu, mimo że od jej zniesienia minęło już blisko 200 lat. Dlatego chciałam w trylogii „Czarna legenda” przybliżyć ten ciekawy temat czytelnikom. By mogli zajrzeć w głąb największych jej sekretów. Jednak tytuł serii nie odnosi się tylko do inkwizycji. Ma też inne znaczenie, związane z pierwowzorem literackim głównego bohatera oraz z samym bohaterem.

Anna Karbownik związana z Lublinem, tu ukończyła Wydział Prawa i Administracji na UMCS oraz aplikację prokuratorską
Powieść „Archanioł” to pierwsza część trylogii „Czarna legenda”

Skąd ten kierunek, to zainteresowanie inkwizycją?
Świętą Inkwizycją i jej historią interesowałam się właściwie odkąd pamiętam. Mogłam mieć 12-13 lat, gdy ten temat mnie zaciekawił.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m.in.:
 • dlaczego prawniczka intersuje się inkwizycją?
 • jak opisuje profesora, którego spotkanie stało się impulsem do napisania książki?
Zachęcamy do czytania! 
Pozostało jeszcze 88% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maciej Wijatkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.