Koronawirus w Białymstoku. Wojna informacyjna między obozami prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i marszałka Artura Kosickiego. Wet za wet
Z naszej strony takiej wojny informacyjnej nie dostrzegam - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Być może prowadzi ją ekipa marszałka, bo doszły do nas słuchy, że zakazano tam oglądać naszych codziennych konferencji. Co na to marszałek? - Nie widzę żadnych przejawów agresji ze strony mojego otoczenia. Natomiast widzę je ze strony prezydenta i jego zastępcy Rafała Rudnickiego - mówi Artur Kosicki
Między prezydentem Tadeuszem Truskolaskim i marszałkiem Arturem Kosickim oraz skupionymi wokół nich środowiskami iskrzy od dawna. W lipcu ubiegłego roku wzajemne animozje sięgnęły dosłownie bruku, bo tym w zasadzie było pokłosie wydarzeń po marszu równości. Później instytucjonalna rywalizacja przeniosła się do sfery kultury, rozrywki, promocji.
Prezydent zorganizował koncert na stulecie województwa, z kolei marszałek dołożył do gal Disco pod Gwiazdamii. W kolejnych miesiącach animozji nie brakowało jak choćby przy okazji afery z promocją regionu przez Lorda Kruchwila czy wstrzymaniem naboru do białostockiej Szkoły Talentów- Studia Wokalno-Aktorskiego. Teraz walka z epidemią wyzwoliła emocje po obu stronach barykady, a znajdują one ujście w komentarzach, postach czy twittach. Oba środowiska nie przebierają w retoryce, a wet pada za wet.
ZOBACZ: Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT
Tak jak tydzień temu, gdy Białystok jako wojewódzkie miasto nie robił jeszcze testów na koronawirusa, a próbki sanepid woził do Warszawy. Prezydent Tadeusz Truskolaski zapytał publicznie na Twitterze wojewodę podlaskiego: "Czy prawdą jest, że rozpoczęcie badań blokokuje dyrektor WiS? Jeśli tak, to dlaczego nie jest odwołana? A jeśli nie, to dlaczego nie badamy próbek?"
Na ten post zareagował radny sejmikowy PiS Sebastian Łukaszewicz: "Po co takie pieniactwo, skoro wojewoda nie ma konta na Twitterze"
Czy zadał Pan to pytanie wojewodzie Paszkowskiemu wprost? Jeśli Pan jest faktycznie zaniepokojony to po co pyta Pan tu, skoro wojewoda nie ma konta na #twitter. Takie pieniactwo odbije się całej opozycji czkawką. Jesteście skrajnie nieodpowiedzialnymi ludźmi. #koronawiruspolska pic.twitter.com/CHWpSsMjre
— Sebastian Łukaszewicz🇵🇱 (@S_Lukaszewicz) March 12, 2020
Czytaj też:Od wójta do inspektora sanitarnego
Na początku marca konta na Twitterze dorobił się w końcu Podlaski Urząd Wojewódzki. Rozpoczęły się też transmisje na żywo w sieci konferencji prasowych wojewody Bohdana Paszkowskiego. Mieszkańcy zyskali nowy kanał informacji, nie wspominając o mediach.
Paradoksalnie jest jeden niespodziewanie dyskretny wymiar walki z #koronawirus w @wojpodlaskie. Otóż na wyższy wymiar interakcji w komunikacji społecznej wszedł @PodlaskiUW. W końcu. Konto na @Twitter, transmisje online i inne nowinki przed czasami zarazy wydawały się zaświatami
— Tomasz Maleta (@TomaszMaleta) March 18, 2020
Docenił to Rafał Rudnicki, zastępca Tadeusza Truskolaskiego, ale nie omieszkał w swoim stylu wtrącić słowa o gonieniu lidera.
Redaktorze, jeszcze tylko stworzenie możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy podczas konferencji on-line (a nie tak jak obecnie wysyłanie pytań godzinę przed konferencją na maila) i... zaczną gonić lidera👍 https://t.co/KO9ULGYM9h
— Rafał Rudnicki (@rafalrudnicki) March 18, 2020
Wiceprezydent miał na myśli codzienne konferencje magistratu transmitowane w sieci o godz. 11. Na jednej z nich wiceprezydent Przemysław Tuchliński radził, by przyciski do zmiany świateł na sygnalizatorach wciskać łokciem poprzez kurtkę, albo kluczem do mieszkania, a nie otwartą dłonią. To zarazem była jego odpowiedź na apel radnego PiS Henryka Dębowskiego, by m.in. zafoliować przyciski.
Czytaj też: Światła nie do zmiany
Z kolei na Facebooku Przemysław Tuchliński skomentował też informację wicewojewody, a zarazem członka podlaskiego sztabu Andrzeja Dudy, Tomasza Madrasa o liczbie zebranych podpisów na kandydata PiS.
- Czym zajmuje się w czasie pandemii koronawirusa wicewojewoda podlaski? - napisał zastępca prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
Tomasz Madras w rozmowie z nami mówi, że ostatnie podpisy na ulicach zbierane było do zeszłego tygodnia, natomiast biura PiS-u są zamknięte już od kilku dni.
- Podjęliśmy decyzję o wcześniejszym zakończeniu akcji zbierania podpisów - mówi.
Dodaje, że w informacji jaką podał na FB jest wyraźnie zaznaczone, że przede wszystkim musimy być odpowiedzialni i ograniczać kontakty. Gdy pytamy jaki sens ma podawanie w czasie epidemii liczby zebranych podpisów mówi, że przez półtora miesiąca tysiące ludzi w całym regionie nad tym pracowało. - Myślę, że dla wielu ludzi to ważne - mówi.
Wiele emocji wzbudziła też polemika prezydenta z korespondentem TVP w Niemczech Cezarym Gmyzem, który pytał ile Białystok zaoszczędził na odśnieżaniu i żeby te pieniądze miasto przeznaczyło na pomoc przedsiębiorcom.
- Pudło - ripostował prezydent. - Akurat dzisiaj spadł śnieg i została uruchomiona akcja czynna (chodzi o sobotę 13 marca)
Do wymiany zdań odniósł się radny sejmikowy Sebastian Łukaszewicz:
To nieudolne tłumaczenie @TTruskolaski w rozmowie z @cezarygmyz przeraża. Wnioskując z wpisu Prezydenta @WBialystok można stwierdzić, że miasto miało zabezpieczone środki tylko na jedno odśnieżanie? 🤦🏻♂️ pic.twitter.com/oLIbqpPqTx
— Sebastian Łukaszewicz🇵🇱 (@S_Lukaszewicz) March 14, 2020
Przypomnijmy, że w połowie lutego pisaliśmy ile Białystok zaoszczędził na odśnieżaniu i dlaczego te pieniądze są zamrożone.
Sprawdzisz to tutaj: Zamrożone ośzczędności z odśnieżania
Ale największe emocje wzbudził wpis prezydenta na Twitterze, w którym podał dalej post internauty pod tytułem "Quo vadis Anżeju… Co robisz Polakom?". Ilustrowała go fotografia prezydenta Andrzeja Dudy, który miał doklejone zdjęcie urny na prochy zmarłych oraz napis: "Polacy do urn! Zaprasza Andrzej Duda!"
Marszałek Artur Kosicki zażądał, by Tadeusz Truskolaski przeprosił prezydenta RP. Ale nie tylko.
Wstyd, że @TTruskolaski, prezydent stolicy regionu, w którym właśnie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia #koronawirus.em wstawia takie rzeczy. Proszę przeprosić Prezydenta @AndrzejDuda i nie wykorzystywać po raz kolejny epidemii do walki politycznej.
cc: @tvp_info @PR24_p pic.twitter.com/j8gaHi8Pbt— Artur Kosicki (@artur_kosicki) March 18, 2020
Do dyskusji po obu stronach włączyli się znani twitterowicze z Białegostoku, ale też osoby niepubliczne. W wymianie zdań używano nawzajem nawet osobistych wycieczek. Na kanwie tego dość żenującego spektaklu zapytaliśmy prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i marszałka Artura Kosickiego, czy reprezentujące ich środowiska muszą toczyć w sieci między sobą tak zapalczywą wojnę informacyjną?
- Z naszej strony takiej wojny informacyjnej nie dostrzegam - mówi Tadeusz Truskolaski. - Być może prowadzi ją ekipa marszałka, bo doszły do nas słuchy, że zakazano tam oglądać naszych codziennych konferencji.
Co na to marszałek?
- Nie czuję się adresatem tego pytania. Nie widzę żadnych przejawów agresji ze strony mojego otoczenia. Natomiast widzę je ze strony prezydenta i jego zastępcy Rafała Rudnickiego - dawnego działacza PiS, który wciąż wykazuje gorliwość neofity - mówi Artur Kosicki. - Skandaliczne jest to, że prezydent Truskolaski i jego zastępca angażują środki publiczne w walkę z rządem, że prezydent Białegostoku zamieszcza na swoim Twitterze obraźliwe, haniebne wpisy na temat głowy państwa w tym szczególnym czasie, kiedy wszyscy walczymy z epidemią koronawirusa. Proszę pamiętać, że samorząd województwa oraz podległe jednostki ochrony zdrowia pracują pełną parą, aby zabezpieczyć mieszkańców regionu przed zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem koronawirusa. My nikogo nie obrażamy, my po prostu wykonujemy swoje zadania - mówi marszałek
Zakładnikami atmosfery - daleko odbiegającej od wzajemnego zrozumienia są - białostoczanie. Warto, by obie strony barykady pamiętały, że ich główny przeciwnik - koronawirus - jest emocjonalnie obojętny.
Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce
Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
[promo]2579;1[/promo]
[promo]2581;1[/promo]